Hastaneye yatan yaşlı hastaların nütrisyonel durumlarının belirlenmesi, malnütrisyon risklerinin saptanması ve yatış süresine etkisi
Nutritional status and malnutrition risks of hospitalized elderly patients and effect of nutrition to the length of hospital stay.
  1. Tez No: 266686
  2. Yazar: MEHMET EMİN KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ARIOĞUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hastaneye yatan yaşlı hastaların nütrisyonel durumlarının belirlenmesi, malnütrisyon risklerinin saptanması ve yatış süresine etkisi. İç Hastalıkları uzmanlık tezi olarak hazırlanmıştır. Ankara, 2010. Malnütrisyon birçok klinisyen tarafından göz ardı edilen özellikle yaşlı hastalar arasında yaygın bir durumdur. Prevelansı toplumda yaşayan eve bağımlı yaşlılarda %15, hastane ortamındaki yaşlılarda % 23-62, bakımevi yaşlılarında ise %85'in üzerinde bulunmuştur. Malnütrisyonun hastanede kalış süresinde uzama, hastaneye tekrar başvuru sıklığında artış, enfeksiyonların sıklığında ve ciddiyetinde artış, kötü yara iyileşmesi, yürüyüş bozuklukları, düşme ve kırıklar ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu yüzden malnütrisyonun erken dönemde saptanması ve önlemlerinin alınması çok önemlidir.Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları servislerine yatan 56 erkek, 44 kadın toplam 100 yaşlı hasta alındı. Her hastanın yatışında anamnezi alındı, geriatrik değerlendirme testleri uyguladı, antropometrik ölçümler ve BİA (Biyoelektrik empedans analiz) ölçümleri yapıldı. Böbrek fonksiyon ve karaciğer fonksiyon testleri, elektrolitler, tam kan sayımı, sedimantasyon, CRP ve prealbümin gönderildi. Hastaların nütrisyonel durumları ile kaydedilen parametrelerin karşılaştırması yapıldı ve bunların yatış süresine etkisi araştırıldı.Malnütrisyon sıklığı %12, malnütrisyon riski %69 saptandı. Malnütrisyonu olan grubun yatış süresi 19,08 ± 16,61 gün, malnütrisyon riski olan grubun 17,60 ± 11,17 gün, iyi beslenmiş grubun ise 12,72 ± 7,28 gün bulundu. Malnütrisyonu olan hastalar geriatrik değerlendirme testlerinden daha kötü sonuçlar aldığı görüldü. Malnütrisyonu olan hastaların deri kıvrım kalınlıklarının daha az olduğu ve nütrisyon durumları ile korele olduğu görüldü. Malnütrisyonu olan hastaların anlamlı olarak GFR ve prealbüminin daha düşük olduğu, CRP nin yüksek olduğu saptandı. Hastaların nütrisyonel durumları ile BİA parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamadı. Yatış süresi için yapılan multivariyet analizde yatışların % 50'sinin sedimantasyon, prealbümin, GFR, GGT, hemoglobin, hastanın kullandığı ilaç sayısı, tahmini günlük kalori ihtiyacı değerleriyle açıklanabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
Nutritional status and malnutrition risks of hospitalized elderly patients and effect of nutrition to the length of hospital stay. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Ankara 2010. Malnutrition is highly prevalent in geriatric patients and often neglected by many clinicians. The prevalence of malnutrition is 15% in community dwelling older adults, 23-62% of hospitalized patients and up to 85% in nursing home residents. Malnutrition has been associated with prolonged hospital stay, increased readmissions of hospital, increased frequency and severity of infections, poor wound healing, gait disorders, falls and fractures. Therefore, early detection and prevention of malnutrition are very important. A cross-sectional study was done with 100 elderly patients (56 men and 44 women) hospitalized in Hacettepe University Adult Hospital Internal Medicine inpatient services. During the each patient?s hospitalization, detailed medical history, geriatrics assessment tests, anthropometric measurements and bioelectrical impedance analysis (BIA) were consecutively obtained. Renal and liver functional tests, electrolytes, complete blood count, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein and prealbumin were also taken. The relationship between clinical assessments of nutritional status and mentioned parameters were compared and the effect of nutritional status on the length of hospital stay was evaluated. Only 19% of the subjects were classified as being well nourished. 12% of the subjects were malnourished and 69% were at risk of malnutrition. The length of stay in the malnourished group, the nutritionally at-risk group and well nourished group were 19,08 ± 16,61, 17,60 ± 11,17 and 12,72 ± 7,28 day, respectively. The geriatric assessment tests and evaluation results were the worse in the malnourished group. The skin fold thicknesses of patients with malnutrition were less than the other groups and skin fold thickness was correlated with nutritional status (p0.05). In multivariate analysis, we found that; 50% of hospital length of stay may be explained by the ESR, prealbumin, GFR, GGT, hemoglobin, number of drugs used by patient and estimated average calorie requirement.