Çocuklarda extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) uygulamalarında deksmedetomidin ile remifentanil infüzyonlarının karşılaştırılması
The comparison of infusions of dexmedetomidine and remifentanile for extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) at the pediatric age
  1. Tez No: 266685
  2. Yazar: ASUDE ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ESWL, yüksek etkinlik düzeyi, düşük komplikasyon ve morbidite oranları yanında ayaktan yapılabilmesi ve artan başarı oranları ile ürolitiazis tedavisinde tüm dünya için önemli bir tedavi seçeneğidir. Non-invaziv bir yöntem olması yanında ağrılı bir işlem olan ESWL'de işlem boyunca hastaların hareketsiz olması, işlem başarısı açısından çok önemlidir. Dolayısı ile bu süreçte sedoanaljezi sağlayacak uygun anestezik ajanların seçimi önem taşımaktadır. Bu çalışmada, ESWL yöntemi ile ürolitiazis tedavisi yapılan pediatrik yaş grubu hastalarda, bir µ-opioid agonist olan remifentanil ve ?-2 agonist olan deksmedetomidin infüzyonlarının analjezik etki, sedasyon düzeyi, yan etki profili ve anestezi sonrası derlenme süresi açısından karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yaşları 2-16 yaş arasında değişen, 0.8 mg/kg peroral midazolam ile premedike edilmiş 70 hasta çalışmaya dahil edilip, hastalar prospektif, randomize ve çift kör olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalar parmak ucundan periferik oksijen satürasyonu (SpO2), EKG ile kalp atım hızları (KAH) ve 5 dk. aralıklarla non-invaziv kan basıncı (KB) ölçümü ile monitörize edildi. Anestezi yükleme dozu olarak 0.5 mg/kg iv bolus propofol verilmesinin ardından, Grup 1'e 0.25-0.5 ?g/kg/dk iv remifentanil, Grup 2'ye ise 0.2-0.7 ?g/kg/st iv deksmetedomidin infüze edilerek sedasyon idamesi sağlandı. İşlemden önce, işlemin 1. dakikasında ve işlem boyunca her 5 dakikada bir ve işlem sonrasında hemodinamik parametreler, Ramsay sedasyon skalasına göre sedasyon düzeyi, Wong-Baker ağrı değerlendirme skalasına göre ağrı düzeyi ve apne varlığı kaydedildi. Ek olarak işlem sonrasında uyanma süresi ve bulantı-kusma varlığı değerlendirildi. Her iki grup da demografik özellikler bakımından benzer özellikte idi.
Özet (Çeviri)
ESWL is known as an effective ambulatory treatment method for urolithiasis, with higher success and lower complication and morbidity rates, for the entire world. Besides being a non-invasive procedure, ESWL is a painfull process and it is important to immobilize the patient throughout the procedure for the success of this treatment method. So the choice of the appropriate anesthetic agent is crucial for convenient sedoanalgesia during the process.The purpose of this study is to evaluate and compare the analgesic effects, the degree of sedation, side effects and recovery profiles of infusions of remifentanile, a µ opioid agonist, and dexmedetomidine, an ?-2 agonist, for the treatment of urolithiasis by ESWL at the pediatric age group of patients. In this prospective, randomized, double-blind study, after premedication with 0.8 mg/kg peroral midazolam, 70 patients, ages ranging between 2 and 16 years, were divided into two groups. Peripheral oxygen saturation (SpO2) by pulse oximetry, heart rates (HR) with ECG and non-invasive blood pressure (BP) measurement (with 5 minutes intervals) were monitorized throughout the procedures. After anesthesia induction with 0.5mg/kg iv bolus propofol, group 1 received an infusion dose of 0.25?0.5 ?g/kg/min remifentanile (iv) and group 2 received an infusion dose of 0.2?0.7 ?g/kg/hr dexmedetomidine (iv). Hemodynamic parameters, sedation scores according to Ramsay sedation scale, degree of pain intensity by using Wong-Baker faces pain scale and presence of apnea were recorded before, after and during the procedure in every 5 minutes. Furthermore, anesthesia recovery time, presence of nausea and vomiting were evaluated. Both groups were similar in according to the demographic data.