Psoriatik artritli hastalarda anti-ccp antikor düzeylerinin klinik ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The association between anti-ccp antibody levels and clinical activity and quality of life in patient with psoriatic arthritis
- Tez No: 266737
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaçPsoriatik artrit psoriasis ile ilişkili, aksial ve periferal eklem tutulumunun olduğu kronik inflamatuar eklem hastalığıdır. PsA hem RA hemde spondiloartropatilerin özelliklerini paylaşır. PsA hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkiler.Bizim amacımız PsA anti-CCP antikor düzeyleri ve bunların klinik ve yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmaktı.Materyal ve metodÇalışmamız 42 psoriatik artrit hastası ve 38 sağlıklı kontrol içermektedir. Demografik ve karekteristik klinik özellikler yaş, cinsiyet, hastalık süresi, ESH, CRP, anti-CCP antikorları, RF ve VAS ile periferal eklem ağrısı değerlendirildi. NHP ve SF- 36 her iki grupta yaşam kalitesini değerlendirmek için kullanıldı.BulgularGrublar arasındaki demografik özellikler benzerdir. NHP'nin sosyal izolasyon, emasyonel durum ve ağrı subskorları PsA hastalarında kontrol grubundan anlamlı yüksekti.. NHP'nin özellikle fiziksel kompanentleri ( yorgunluk, fiziksel fonksiyon ve uyku ) PsA hastalarında istatistiksel olarak yüksekti ( p>0.05 ). Anti-CCP antikorları PsA'li 13 ( % 33.3 ) hastada ( % 0 kontrol grubu ile karşılaştırıldığında pozitif bulunduNHP ve SF-36 ile ESH ve CRP arasında istatistiksel olarak belirgin korelasyon yoktu.SonuçlarSonuç olarak anti-CCP antikor pozitifliği psoriatik artritli hastalarda anlamlı olarak artmıştır. Bununla birlikte anti- CCP titresi ile yaşam kalitesi ölçütleri arasında ilişki bulunmadı
Özet (Çeviri)
IntroductionPsoriatic arthritis is a type of inflammatory joint disease in which axial or peripheral arthritis is associated with psoriasis. Psoriatic arthritis shares features of pondyloarthropathies and rheumatoid arthritis. Psoriatic arthritis (PsA) have a negative impact on patients? qualityof life (QOL).The aim of this study was therefore to investigate the titers of anti-CCP antibodies in PsA and assess their clinical and quality of life associations.Material and methodFourty two patients with PsA and thirty eight healthy control subjects are included in the study. Demographicdata and clinical characteristics including age, sex, disase duration, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactiveprotein (CRP), anti-CCP antibodies, RF, peripheral pain assessed by visual analogscale (VAS) . Nottingham Health Profile (NHP), sf-36 was used to evaluate QOL in both groups.ResultThe demographic data of the subjects were similar between the groups. The scores of NHP social isolation, emotional reaction and pain subscales were significantly higher in PsA patients than in control subjects.