Serebral vasküler varyasyonların 64 kesitli ÇKBT ile görüntülenmesi
İmaging serebral vaskular variation with 64 slice MDCT
  1. Tez No: 266736
  2. Yazar: CİHAD HAMİDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BÜKTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Herhangi bir sebeple, ileri teknoloji ürünü olan 64 dedektörlü bilgisayarlı tomografi cihazıyla beyin BT anjiyo incelemesi yapılan hastalar- da serebral vasküler varyasyonları incelemek, bu varyasyonların sıklık oranlarını saptamaktır.Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Ünitesinde Nisan 2008 ? Mart 2010 tarihleri arasında çekilen 500 hasta (253 kadın,247 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. Beyin BT anjiyo protoko- lü ile çekilen hastalar, iş istasyonu üzerinden multiplanar, MİP ve VR görüntüler yardımıyla değerlendirilmiştir.Bulgular: Serebral vasküler varyasyonlar açısından 500 hasta incelendi. Bu hastaların 253' ü (% 50.6) kadın, 247' si (% 49.4) erkekti. 500 hasta- nın 73' ünde (% 14.6) herhangi bir varyasyona rastlanmadı. 500 hastada toplam 773 varyasyon saptandı. Varyasyonlar Willis poligonundaki varyas- yonlar, fenestrasyonlar ve diğer varyasyonlar şeklinde sınıflandırıldı. Willis poligonunda sık varyasyon görülmekte olup, en sık rastlanan varyasyon PCOA hipoplazisi olarak izlendi.Sonuç: Serebral vasküler varyasyonlar sıkça karşılaştığımız, herhangi bir hastalık nedeniyle çekilen beyin BT anjiyografi incelemeleri sırasında tesadüfen saptadığımız olgulardır. Bu anomalilerin bilgisayarlı tomografi görünümlerinin bilinmesi doğru tanımlanmasını sağlar. Doğru tanımlama ayırıcı tanı açısından önemlidir, ayrıca cerrahi sırasında varyasyonların bilinmesi majör komplikasyonların önlenmesi için de gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to investigate cerebral vascular variations in patients observed with BT angio for any reason using computed tomography with 64 detectors which is a high tech product.Material and Methodology: 500 patients (253 women, 247 men) had CT scan in the period of April 2008- March 2010 at Dicle University Medicine Faculty Hospital Radiology Unit were surveyed in this study. Patients had CT scan with brain BT angio protocol were evaluated using multiplanar, MİP and VR images in work station.Findings: 500 patients were surveyed in terms of cerebral vascular variations. 253 of them were women (50,6%) and 247 of them were men (49,4%). Any variation could not detected among 73 (14,6%) of 500 patients. 773 variations were totally detected among 500 patients. Variations were categorized as Willis polygon, fenestration and other variations. Frequent variations were detected at Willis polygon and PCOA hypoplasia was detected as prevalent variation.Result: Cerebral vascular variations are phenomenon frequently met and detected during cerebral BT angiography screening scanned for any illness. Analyze of computed tomography images of these anomalies lets correct definition of these anomalies. Correct definition is important in the sense of differential diagnosis, and detection of variations during surgery is necessary for preventing major complications