Streptozotosin ile indüklenmiş diyabetik ratlarda krom histidinatın NF-?B, Nrf2 VE Akt proteinlerinin ekspresyonu üzerine etkileri
Effects of chromium histidinate on the expression of NF-?B, Nrf2 and Akt proteins in a rat model of streptozotocin-induced diabetes
- Tez No: 266762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Değişik organik formları bulunan kromun son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda tip 2 diyabet hastalığında insülin duyarlılığını, insülin reseptör sayısını, glukoz tutabilme yeteneğini artırdığı ve oksidatif stresi azaltarak diyabet ve komplikasyonlarının önlenmesinde katkı sağladığı bildirilmektedir.Bu çalışmada, insanlarda diğer krom suplemanlarından daha iyi emilime sahip olduğu bildirilen krom histidinatın (CrHis); yüksek yağlı diyet (HFD) ve streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulmuş ratlarda böbrek dokusundaki NF-?B, NrF2 ve AKT proteinlerinin ekspresyonu üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla ortalama ağırlıkları 200 gr (180-220 gr) olan, 8 haftalık yaşta toplam 28 adet Wistar albino cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar her grupta 7 hayvan bulunacak şekilde 4 gruba ayrıldı. (i) Enerjinin % 12'si yağlardan oluşan standart diyetle beslenen grup Kontrol grubunu (K), (ii) Standart diyet ve CrHis içme suyu ile birlikte günlük 110 mcg/kg verilen grup K+CrHis grubunu, (iii) HFD ile beslenen ve 2 haftadan sonra streptozotosin (STZ) (STZ, 40 mg/kg i.p.) verilen grup (HFD+STZ) grubunu (iv), HFD ile beslenen ve 2 haftadan sonra streptozotosin (STZ) (STZ, 40 mg/kg i.p.) enjekte edilen ve CrHis (günlük 110 mcg/kg) verilen grup HFD+STZ+CrHis grubunu oluşturdu. Araştırma 12 haftada sonuçlandırıldı. HFD+STZ uygulanan grupta kontrol grubuna göre NF-?B düzeyleri artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
It has been reported in recent studies that in type 2 diabetes various organic form of chromium is capable of improving insulin sensitivity, insulin receptor number, glucose uptake of cells and diminishing oxidative stress and by these ways contributes to prevent diabetes and is complications.In this study, effects of chromium histidinate (CrHis), which previously reported as more absorbtive by human than the other chromium forms, on NF-?B, Nrf2 and Akt protein expression on the kidney tissue of the diabetics rats by high fat fed (HFD) and experimentally diabetes induced by streptozotocin (STZ), were researched. 28 male wistar albino rats used in this study mean weight was 200 gr (180-220 gr) and age was 8 week. Rats were divided into 4 groups that contain 7 animals. (i) The group which received a standard diet (12% of calories as fat) was assigned as control group (C), (ii) The group which fed standard diet and concomitantly received CrHis 110 mcg CrHis/kg body weight per day was assigned as C+CrHis group, (iii) The group which fed as HFD but were injected with STZ on day 14 (STZ, 40 mg/kg i.p.) was assigned as HFD+STZ group, (iv) The group which fed as HFD and after two weeks injected STZ concomitantly supplemented with 110 mcg CrHis/kg body weight per day was assigned as HFD+STZ+CrHis group. The research finished in 12 weeks. HFD+STZ group had higher NF-?B levels than control group.