Metabolik sendromlu hastalarda PPAR-GAMA2 PRO12ALA polimorfizminin lipid profili ve adiposit yağ asidi bağlayıcı protein düzeylerine etkileri
The effects of PPAR GAMMA 2 PRO12ALA polymorphism on lipid profile and adipocyte fatty acid binding protein level in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 266768
  2. Yazar: ESRA KOÇDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Metabolik sendrom (MS) genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimine bağlı olarak ortaya çıkan önemli bir morbidite nedenidir. Çeşitli popülasyonlarda obezite ve MS'un markırı olarak kabul edilen adiposit yağ asidi bağlayıcı protein (A-FABP) ekspresyonu peroksizom proliferasyonunu aktive edici reseptör gama (PPAR?) tarafından regüle edilmektedir. Bu çalışmada MS'lu hastalarda PPAR?2 Pro12Ala polimorfizminin A-FABP ve lipid profili üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır.Çalışmaya MS tanısı alan 196 hasta ve 98 sağlıklı kontrol dahil edildi. MS'lu hastaların ve kontrollerin serum glukoz, total kolesterol, HDL-K, LDL-K, VLDL-K, trigliserid, A-FABP ve insülin düzeyleri ölçüldü. PPAR?2 Pro12Ala polimorfizmi PCR-RFLP yöntemi ile analiz edildi.MS grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında glukoz, kolesterol, LDL-K, VLDL-K, trigliserid, insülin, HOMA-IR ve A-FABP düzeyleri daha yüksek, HDL-K düzeyleri daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome which appears with the interaction of genetic and environmental factors is an important morbidity cause. Adipocyte fatty acid binding protein (A-FABP) is accepted as a marker of the obesity and metabolic syndrome in many populations and expression of A-FABP regulates by the PPAR?. The aim of this study was to examine the effects of PPAR?2 Pro12Ala polymorphism on A-FABP and lipid profile.One hundred ninety six patients diagnosed metabolic syndrome and 98 healty controls were included in this study. Serum glucose, total cholesterol, HDL-C, LDL-C,VLDL-C, triglyceride, A-FABP and insülin were measured in MS group and control group. PPAR ?2 Pro12Ala polymorphism was analysed by PCR-RFLP method.When the MS group was compared with the control group, it was determined that glucose, cholesterol, LDL-C, VLDL-C, triglyceride, insülin, HOMA-IR and A-FABP were higher, HDL-C was lower in MS group. There was a positive correlation between A-FABP and body weight in controls and positive correlations between A-FABP and BMI, waist circumferance were observed in MS group.In control group, 13 Pro12Ala heterozygot, 82 Pro12Pro homozygots and 3 Ala12Ala homozygots were determined and 163 Pro12Pro homozygots and 33 Pro12Ala heterozygots were determined in MS group.