Deneysel olarak L-arginin ile oluşturulan akut pankreatit modelinde sildenafil sitratın etkileri
The effects of sildenafil sitrat in the experimental model of acute pancreatitis which is formed by L- arginine
- Tez No: 266770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK AYTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akut Pankreatit günümüz tıpdaki tüm gelişmelere rağmen önemli bir morbidite ve mortalite kaynağı olarak yerini korumaktadır. Bu hastalığın nedenine yönelik olarak birçok araştırma yapılmasına rağmen fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Dolayısı ile Akut Pankreatit ve komplikasyonlarının tedavisinde günümüzde halen kullanılabilecek spesifik ve etkili bir farmakolojik ajan bulunamamıştır. AP'in kliniği değişken olup, hafif karın ağrısından çoklu organ yetmezliğine ve ölüme kadar değişen geniş bir klinik tabloyu kapsamaktadır. Ülkemizde pankreatitin insidansı ile ilgili bir çalışma yapılmamakla birlikte ABD'de yapılan bir çalışmada; ABD'de her yıl AP bağlı olarak yaklaşık 4000 kişinin hayatını kaybettiği, AP ve komplikasyonlarına bağlı yaklaşık 2 milyon dolar tedavi masrafının yapıldığı tespit edilmiştir.1998 yılından itibaren erektil disfonksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılan farmakolojik ajan olan Sildenafil Sitrat;fosfodiesteraz Tip 5 (PDE 5) inhibitörü olup,son zamanlarda yapılan deneysel çalışmalarda iskemi-reperfüzyon hasarına karşı güçlü bir kardiyoprotektif etkisinin olduğu yine serbest oksijen radikallerinin (SOR) inhibisyonu ile güçlü bir antienflanmatuar etkisinin olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada Sildenafil Sitrat'ın akut pankreatit üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı.Çalışmada; ağırlıkları 185-230 gr arasında değişen, Wistar-Albino cinsi 21 adet erkek rat 3 eşit gruba bölündü.Grup1(n=7)'e intraperitoneal %0,9 NaCL enjeksiyonu yapıldı. Grup2 (n=7) ve Grup3(n=7)'e birer saat aralıklar ile iki kez 100 mg/100 gr dozunda intraperitoneal L-Arginin verilerek akut pankreatit oluşturuldu.Grup3 (n=7)'e akut pankreatit oluşturulduktan 30 dakika ve 12 saat sonra Sildenafil Sitrat 10mg/kg/gün olacak şekilde iki eşit doz halinde intraperitoneal olarak verildi. Tüm ratlar 24 saat sonra genel anestezi altında karınları ve thoraksı açı lıp pankreas ve akciğer dokusu çıkarılıp, Hemotoksilen-Eozin ile boyanıp, histopatolojik incele?me yapıldı.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatit is stil an important reason of morbidity and mortality though the whole development in medicine. Despite presence of many investigations on pathophysiology of pancreatit it is stil unclear. Consequently a spesific and effective pharmacological agent is unavailable in treatment of acute pancreatit and its complications at the present time. The clinic of acute pancreatit is variable, it comprises a clinic tablet hat changes from abdominal pain to multiorgan failure and death. A study an incidence of pacreatitis is available in our country. In a study carried out in United States, it is determined that every year 4000 person die because of acute pancreatitis and the annual cooast of treatment of acute pancreatitis and its complications is approximately 2 billion dolar. Syldenaphyl citrate which is a pharmacological agent that has been commonly used in erectyl dysfunction, is an inhibitory of phosphodiesterase Type 5(PDE 5). In resent experimental studies it is demons trated that syldenaphyl has a strong cardioprotective effect against iscemia-reperfusion and has a strong antyenflamatuar effect by inhibition of free oxygen radicals. In this study we aimed to investigate the effects of syldenaphyl citrate on acute pancreatitis. 21 Wista-Albino type rats changing from 185 to 230 gr weight decided into three equal group. Intraperitoneal 0.9% NACI injection applied to group 1(n=7). In group 2(n=7) and group 3(n=7) acute pancreatitis constituted by administration of 100mg/100gr L-arginine intraperitenoally two times in one hour interval. In group 3 30 minutes and 12 hours after constitution of acute pancreatitis syldenaphyl citrate administered intraperitoneally in two equal dose of 10 mg/kg/day.