Hastanemizde doğan term diyabetik anne bebeklerinin yenidoğan dönemi sorunlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 266771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERDAL ADAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Hastanemizde doğan ve Hasta Yenidoğan Servisine postnatal sorunlarnedeniyle yatırılan term Diyabetik Anne Bebeklerinin yenidoğan dönemiproblemlerinin incelenmesiHASTA VE METOD: Çalışma İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk HastalıklarıEğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2008 ? 1 Ocak 2009 tarihleri arasındadoğan ve Hasta Yenidoğan Servisi'nde postnatal sorunlar nedeniyle yatırılan 82 termDiabetik Anne Bebeği üzerinde yapıldı. Bu amaçla bebeklerin yatış dosyalarıretrospektif olarak incelendi. Anne bilgilerini (Annenin diabet durumu, anneninkullandığı ilaçlar, sigara içimi, annenin kronik hastalık durumu), bebeklerin doğumağırlığı, doğum şekli, 1. ve 5. Dakika APGAR skoru, cinsiyet ve bebeğin hastanedeyattığı dönemde görülen klinik problemleri ( RDS , TTN, MAS, sepsis, hipokalsemi,hipomagnezemi, hipoglisemi, polistemi, hiperbilirubinemi, doğum travması, konjenitalmalformasyonlar; konjenital kalp hastalığı gibi) içeren bir çalışma formu oluşturuldu.Veriler istatiksel olarak değerlendirildi .BULGULAR: 82 olgunun; 2'si (%2) Tip 1 DM'lu anne bebeği, 4'ü(%5) Tip 2 DM'luanne bebeği, 76'sı (%93) Gestasyonel diyabetli anne bebeği idi. Diyabetik anne bebeğitanılı olguların 31'i (%38) kız, 51'i (% 62) erkekti. Olguların 29'u NSD, 53'ü C/S iledoğurtulmuştu. Doğum ağırlığı 2500 gr altında olan (SGA) olgu sayısı 6, 4000 grüzerinde olan (LGA) olgu sayısı 39 idi; 37 olgunun doğum ağırlığı 2500-4000 gr idi. Ensık gözlenen yenidoğan dönemi problemleri 32 olgu ile hiperbilirubinemi, 29 olgu ilehipoglisemi ve 28 olgu ile Konjenital Kalp Hastalığı idi. Solunum problemleri vekonjenital malformasyonlar diğer ek sorunları oluşturmaktaydı. Yapılanekokardiyografide; en sık gözlenen patolojiler hipertrofik KMP, ASD, VSD ve PDAidi. Olguların hastanede ortalama kalış süresi 7,9±7,5 gün idi.SONUÇ: DAB ile birlikteliği uzun yıllardır bilinen ve hayatı tehdit eden sonuçlardoğurabilen komplikasyonların önlenebilmesi için, prenatal, natal ve postnatal uygunkoşullar hazırlanmalıdır. Yenidoğan döneminde oluşabilecek problemler açısındanbebekler dikkatle izlenmeli ve bu dönemde gelişebilecek sorunlar bebeklerin ilerikiyaşamında kalıcı sakatlıklara yol açabileceğinden yenidoğan yoğun bakım ünitelerindetakibi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:To investigate problems of infants of diabetic mothers who are born inour hospital and then treated in NICU during newborn period because of their clinicalproblems.PATIENTS and METHODS: The study is based on the 82 infants of Diabetic motherswho were born in İstanbul Bakırköy Maternity and Children Hospital between 1stJanuary 2008 and 1 st January 2009 and also were treated in NICU because of theirclinical problems in the newborn period. The documents of the patients were analyzedretrospectively.The study report which includes the mother?s data (type of Diabetes,medications, smoking and presence of chronic disease) and the newborns? data (birthweight, type of delivery, 1st and 5th second APGAR scores, sex and clinical problemssuch as RDS, TTN, MAS, septisemia, hypocalcemia, hypomagnesemia, hypoglycemia,polistemia, hyperbilirubinemia, birth injuries, congenital malformations, congenitalheart diseases) was formed. The data were analyzed statistically.FINDINGS:The distribution of 82 cases according to their types of mother diabeteswere as following; the mothers of 2 (2%) newborns were type 1 DM, the mothers of 4(5%) newborns were Type 2 DM and the mothers of 76 (93%) newborns wereGestational DM.The 31(38%) of newborns were female, 51(62%) of newborns weremale.The birth weights of 6 cases were under 2500 gr (SGA), 39 of the cases were over4000 gr (LGA) and the birth weights of other 37 cases were 2500-4000 gr (AGA). Themost frequently seen newborn period clinical problems were; hyperbilirubinemia in 37cases, hypoglycemia in 29 cases,congenital heart diseases in 28 cases.Respiratoryproblems and congenital malformations were the additional clinical problems.The mostfrequently observed echocardiography findings were Hypertrophic CMP, ASD, VSDand PDA.The average hospitalization period of cases were 7,9±7,5 days.RESULT: To prevent the clinical problems of infants of Diabetic Mothers? which cancause morbidity and mortality and also are known in medical literature for a long time;the optimum conditions should be provided during the prenatal, natal and postnatalperiod.In the case of any clinical problem,newborns should be treated and observed inNICUs.