Yenidoğanın hafif derecedeki 'Sınırda biyokimyasal' hipotiroidisinin etyopatogenezinde iyot eksikliği ya da iyot yüklenmesinin yeri
The role of iodine deficiency or iodine overload in etiopathology of neonatal borderline hypothyroidism
- Tez No: 266800
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖÇAL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve amaç: Artan bilgilerimiz yenidoğan döneminde sınırda hipotiroidinin nörogelişimsel bozukluklara yol açtığını göstermektedir. Yenidoğanın kompanse hipotiroidisi iyot eksikliği ya da iyot yüklenmesine bağlı gelişebilir. Ayrıca yenidoğanlarda uzamış sarılığa yol açan en önemli faktörlerden biri konjenital hipotiroidizmdir. Bu çalışmada yenidoğan döneminde sınırda hipotiroidi özelliği gösteren, uzamış sarılığı olan olgularda iyot eksikliğinin ya da iyot yüklenmesinin etkisi, annelerdeki iyot durumunun bebeğe yansımasının ne ölçüde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Olgular ve yöntem: Çalışmaya fizyolojik sarılıklarının uzaması ve/yada yenidoğan hipotiroidi taramasında bazal sensitif TSH değerleri yüksek olup tiroid fonksiyon testleri denetlenen zamanında doğmuş, sağlıklı 55 yenidoğan alındı. Bu bebeklerden sınırda hipotiroidi özelliği gösteren 25 bebek hasta grubunu, tiroid fonksiyon testleri normal bulunan 30 bebek ise kontrol grubunu oluşturdu. Tüm bebek ve annelerinin idrar iyot durumları belirlendi.Bulgular: İyot durumları değerlendirildiğinde annelerde iyot eksikliği %51 oranında saptanırken bebeklerde bu oranın %11 olduğu ve iyot yüklenmesinin ön planda olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Background: The increasing knowledge indicated that borderline hypothyroidism may cause neurodevelopmental disorders. Borderline compansated congenital hypothyroidism could caused by iodine deficiency or iodine overload. One of the most important etiological factors causing prolonged jaundice in the neonatal period is congenital hypothyroidism. Aimed of this study is to investigate the frequency of borderline or overt hypothyroidism in a group of newborn with prolonged physiological jaundice, and to evaluate iodine status of these babies and their mothers.Methods: 55 apparently healthy newborn were evaluated. Twentyfive of them showed borderline thyroid dysfunctions. Remained 30 babies had normal thyroid function, considered as euthyroid group. Iodine status was evaluated by measuring urinary iodine excretion.Results: According to UIE, maternal iodine deficiency (55%) associated with neonatal iodine overload (65%) had came to attention. Although mean urinary iodine levels in both mother groups were similar, the mean urinary levels of borderline hypothyroidic and euthyroid groups were 432±129 µg/l and 271.5±137 µg/l, respectively. Iodine overload was also presence in newborn with normal thyroid function tests.Conclusion: We considered that individual sensitivity to iodine overload could make the differentiation on thyroid function. Iodine overload in important degree seen in borderline hypothyroidic babies emphasize the harmfull effect of topical antiseptic iodine application that given to mothers during labour. This application could also mask possible prenatal iodine deficiency.