Çocukluk çağında bakteriyel atipik pnömoni etkenleri sıklığının immün floresans yöntemi ile araştırılması
Investigation of the prevalence of atypical bacterial pneumonia agents in pediatric age group with immunofluorescence method
- Tez No: 266799
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ankaralı çocuklarda atipik bakterilere bağlı alt solunum yolu enfeksiyonlarının yaşa, mevsimlere göre dağılımlarının ve laboratuar özelliklerinin bilinmesinin ülkemizin epidemiyolojik verilerine ve tedavi kararlarına önemli bir katkı sağlayacağı göz önünde bulundurularak planlanan bu çalışmada 1 Ocak 2004 ? 31 Ocak 2005 arasında alınan 295 nazofarinjeyal aspirat numunesinde vakaların 18'inde (% 6,5) Chlamydophila pneumoniae, 11'inde (% 4,4) Chlamydia trachomatis, 9'unda (% 3,2) Mycoplasma pneumoniae antijeni saptandı. Çocukların birinde M. pneumoniae ve C. pneumoniae koenfeksiyonu vardı.Atipik bakteriyel pnömoni etkeni antijeni saptanan hastalar, en fazla ocak ayında, en az temmuz ve aralık aylarında başvurmuşlardı. Atipik bakteriyel pnömoni etkeni antijeni en fazla oranda 0-6 aylık, en az oranda 60 ay ve üzerindeki çocuklarda saptandı. Atipik bakteriyel pnömoni etkeni antijeni pozitif hastalara en sık konan tanı akut bronşiyolit + pnömoni idi. Atipik bakteriyel pnömoni etkeni antijeni saptanan ve saptanmayan vakalar arasında solunum sıklığı, retraksiyonlar, beyaz küre sayısı, C-reaktif protein derişimi, eritrosit sedimantasyon hızı ve klinik iyileşme süresi açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Atipik bakteriyel etkenlerle oluşan alt solunum yolu enfeksiyonlu hastalarda diğer etkenlerle oluşan alt solunum yolu enfeksiyonlarına göre ekspiryum uzunluğu daha sık, ateş daha düşüktü. Bu hastaların fizik muayenesindeki en sık patolojik bulgu ronküs ile solunum seslerinde kabalaşma idi. Atipik bakteriyel pnömoni etkeni antijeni saptanan hastaların arka-ön akciğer grafilerinde en sık rastlanan patolojik bulgu enfiltrasyon ve havalanma artışı idi.Bu konudaki çalışmaların daha geniş hasta grupları ile sürdürülmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in Ankara between Jan. 1st, 2004 and Jan. 30th, 2005 with the aim of gathering data on the characteristics of lower respiratory tract infections due to atypical bacterial pathogens in children, Chlamydophila pneumoniae, Chlamydia trachomatis and Mycoplasma pneumoniae antigens were detected in 18 (6.5%), 11 (4.4%) and 9 (3.2%) patients respectively among 295 nasopharyngeal aspiration samples. One child had M. pneumoniae and C. pneumoniae co-infection. The prevalence of atypical bacterial pathogens were highest in January and lowest in July and August. Atypical bacterial pathogens were most common in 0-6 months of age and lowest in 60 months and over. The main diagnosis in children with atypical bacterial pathogens was acute bronchiolitis + pneumonia. No statistically significant difference existed between the children with atypical bacterial pathogens and those without, in terms of respiratory rate, chest retractions, white blood cell count, C-reactive protein concentration, erythrocyte sedimentation rate and time to recovery. The children with atypical bacterial pathogens were more likely to have prolonged expiration and relatively low body temperature. Ronchi and rough breath sounds on auscultation were the most common pathologic findings on physical exam in children with atypical bacterial pathogens. As for the chest roentgenograms, infiltration and inflation were the the most common findings, the diminution of ventilation being the least common.We suggest studies in this field continue with larger groups of patients.