İnme geçirmiş türk hastalarda craig engellilik değerlendirme ve rapor etme tekniği-kısa formunun (CHART-sf) geçerliliğinin ve güvenilirliğinin araştırılması
The validity and reliability study of the craig handicap assessment and reporting technique- short form (CHART-sf)) on turkish post-stroke patients
  1. Tez No: 266846
  2. Yazar: VİLDAN BİNAY SAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BİROL ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda inme değerlendiriminde, mortalite ve nörolojik semptom ve sonuçlarının değerlendirilmesinin ötesinde fiziksel, psikolojik ve sosyal fonksiyonların da değerlendirilmesi gerektiği kabul görmektedir. Yapılan çalışmalar, nörolojik disabilitede yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesinin sıklıkla sosyal katılımının limitasyonundan kaynaklandığını göstermiştir. Bu durum, nörolojik dizabiliteli hastaların izleminde, katılımın değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada sosyal katılım değerlendirme ölçeklerinden biri olan ve bir çok ülkede geçerlilik ve güvenilirliği gösterilmiş olan, Craig Engellilik Değerlendirme ve Rapor Etme Tekniği- kısa formu (CHART-sf)'nun inmeli Türk hastalardaki geçerliliğini araştırmak amacı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kliniği İzlem Polikliniği'nde izlenen 53 inmeli hasta çalışmaya alındı. Hastaların klinik ve sosyodemografik özellikleri incelendi. İnmeli hastaların motor bozuklukları Brunnstrom Motor Değerlendirme Formu ve Modifiye Ashworth Skalası ile, bilişsel fonksiyonları Minimental Durum Değerlendirme Formu ile, özürlülük Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM) ile sosyal katılım ise CHART-sf ve Notingham Sağlık Profili (NHP) ile değerlendirildi. Ölçümler, aynı araştırmacı tarafından hastaların ilk vizitlerinde yapıldı, ayrıca CHART-sf skalası ilk vizitten 24 saat sonra, aynı araştırmacı tarafından tekrarlandı.Yapılan değerlendirmede CHART-sf skalasının içsel tutarlılığının ve test tekrar test stabilitesinin yüksek olduğu saptandı. Özürlülük ölçeği olan FIM ile sosyal katılım ölçeği olan CHART-sf'in aynı aktiviteleri değerlendiren maddeleri arasında anlamlı ilişki saptandı. CHART-sf ile yaşam kalitesi ölçeği olan NHP arasında da anlamlı ilişki saptandı. Bu bulgular CHART-sf skalasının inmeli Türk hastalarda geçerlilik ve güvenilirliğini desteklemektedir.Sonuç olarak inmeli Türk hastaların sosyal katılımlarının değerlendirilmesinde CHART-sf skalasının güvenle kullanabilecek bir skala olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is accepted that stroke evaluation is not only the evaluation of mortality and neurological symptoms but also evaluation of the results of physical, psychological and social functions . The studies showed the effect on quality of life in neurological disability is often caused by limitation on participication. This shows the importance of participation evaluation while following-up patients with neurolgical disabilities. In this study, 53 community-dwelling patients who have been on follow-up in Ankara University Faculty of Medicine, Cebeci Outpatient Clinic were taken to evaluate the value of the Craig Handicap Assessment and Reporting Technique -Short Form (CHART-sf), which is a social participation rating scales and its validity and reliability were displayed in many country, on Turkish stroke patients. Clinical and sociodemographic characteristics of the patients were examined. On stroke patients, motor impairments were evaluated with Brunnstrom Motor Assesment Form and Modified Aschworth Scale, cognitive functions were evaluated with Mini Mental State Examination Form, disability were evaluated with Functional Independence Measurement (FIM), participation were evaluated with CHART-sf and quality of life evaluated with Notthingham Health Profile (NHP). The assessments were made by Physical Medicine and Rehabilitation doctor at first visit and CHART-sf was repeated after 24 hours from first visit by same researcher.Our results showed that CHART-sf had high internal consistency and the high test-retest stability. Significant relationship was established between FIM and CHART-sf on same items evaluating subscales. Also significant relationship was found between CHART-sf and NHP. These findings supports the validity and reliability of CHART-sf scale in Turkish patients with stroke.As a result, CHART-sf is a valid scale that can be used in the evaluation of participation of patients with stroke in rehabilitation setting in Turkey.