Deneysel spinal kord travmasında resveratrol ve quercetinîn etkinliğinin araştırılması
The efficiency of resveratrol and quercetin on experimental spine cord injury
- Tez No: 266862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Travmatik spinal kord yaralanmasında birincil hasarlanma travma anında olan hasarlanmadır. İkincil hasarlanma ise oluşan birincil hasarlanmanın başlattığı, saatler içerisinde gelişen, metabolik ve biyokimyasal nedenlerle oluşan hasarlardır. Spinal kord travmatik yaralanmalarının neden olduğu doku harabiyetinin patofizyolojisinde serbest oksijen radikalleri önemli bir role sahiptir. Çalışmamızda spinal kord travması oluşturulan sıçanlarda polifenol yapıdaki antioksidanlar olan resveratrol ve quercetin tedavisi sonrası serum ve spinal kord doku örneklerinde total antioksidan kapasite düzeyi (TAOK) ve paraoksonaz (PON) aktivitesindeki değişiklikler ile histopatolojik değişiklikler incelendi. Deneysel spinal kord yaralanma modeli 6 grupta 42 sıçan üzerinde uygulandı. Travma grubunda total laminektomi yapıldıktan sonra anevrizma klibi ile spinal kord travması uygulandı. Travma+çözücü grubunda aynı yöntem kullanıldı ve DMSO; travma+resveratrol grubunda 100mg/kg resveratrol; travma+quercetin grubunda 200mg/kg quercetin; travma+kombine grubunda 100mg/kg resveratrol ile 200mg/kg quercetin tek doz i.p verildi. Tüm sıçanlar işlemden 48 saat sonra sakrifiye edildi. Resveratrol ve quercetin´in serum ve dokuda TAOK düzeyi ve PON enzim aktivitesine ve histopatolojik bulgulara olan etkisi araştırıldı. Sonuç olarak resveratrol, quercetin ve kombine tedavi verilen gruplarda TAOK düzeyi ve PON aktivitesi değerlerinde travma grubuna göre anlamlı bir artma saptandı. Resveratrol ve quercetin grupları arasında TAOK düzeyi ve PON aktivitesi açısından anlamlı bir farklılık yoktu. Çözücü grubunda TAOK düzeyi ile PON aktivitesi travma grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Histopatolojik incelemede ise sadece çözücü, resveratrol, quercetin ve kombine tedavi gruplarında PMNL infiltrasyonunun azaldığı görüldü. Çalışmamızda; Resveratrol ve Quercetin uygulamasının spinal kord travmasında birincil hasardan sonra gelişen ikincil hasardan spinal kordu korumak için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary damage at the time of trauma is traumatic spinal cord injury. However secondary damages occur from metabolic and biochemical processes due to primary damage and take place in hours. Free oxygen radicals have an important role in pathophysiology of tissue damage in spinal cord traumatic injuries. In our study we analyzed changes in total antioxidant capacity and paraoxanase aktivity levels and histopathological changes after treatment with polyphenol antioxidants, resveratrol and quercetin. Experimental spinal cord injury model was applied to 42 rats in 6 groups. In trauma group, spinal cord trauma was applied with aneurysm clips to rats after total laminectomy. In trauma+solvent group, single intraperitoneal (i.p) DMSO injection after the same procedure. In trauma+resveratrol group i.p single dose 100 mg/kg resveratrol; in trauma+quercetin group i.p single dose 200 mg/kg quercetin; and in trauma+combined treatment group i.p single doses of 100 mg/kg resveratrol and 200 mg/kg quercetin was injected after the same procedure. All rats are sacrified 48 hours after the procedure. Effects of resveratrol and quercetin on serum and tissue total antioxidant capacity and paraoxanase aktivity levels an on histopathological features are examined. Compared to trauma group, there was a significant increase in total antioxidant capacity and paraoxanase aktivity levels in resveratrol, quercetin and combined treatment groups. There was no significant difference between resveratrol and quercetin groups with regard to total antioxidant capacity and paraoxanase aktivity levels. Total antioxidant capacity and paraoxanase aktivity levels were significantly higher in solvent group than trauma group. In histopathological evaluation, only there was a decrease in PMNL infiltration in solvent, resveratrol, quercetin and combined treatment groups. In conclusion we found that resveratrol and quercetin can be used to protect spinal cord from secondary injury that results from primary injury