Desferoksamin ve N-asetil sisteinin; nekrotizan enterokolit oluşturulmuş ratlarda histopatolojiye, oksidatif stres ve apopitoza etkileri
The effects of Desferrioxamine and N-acetylcysteine on histopathological alterations and oxidative stress and apopythosis of rats with necrotizing enterocolitis
- Tez No: 266885
- Danışmanlar: PROF. DR. AKILE SARIOĞLU- BÜKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nekrotizan enterokolit (NEK), patogenezi tam bilinmeyen, prematürelerin acil gastrointestinal bir hastalığıdır. Formula ile beslenme, bakteriyel kolonizasyon, hipoksi ve intestinal iskemi NEK için risk faktörleridir. Deneysel çalışmalarda hipoksi ve intestinal iskeminin NEK'te kritik başlangıç faktör olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada, yenidoğan ratlarda hipoksi/reoksijenizasyon (H/RO) yöntemiyle oluşturulan intestinal hasarda desferoksaminin (DFX) ve N-asetil sisteinin (NAC), histopatolojik, biyokimyasal ve apopitoza etkileri araştırıldı.Bir günlük, 50 adet Wistar albino cinsi rat yavruları randomize olarak kontrol, NEK, NEK+NAC, NEK+DFX ve NEK+NAC+DFX olarak beş gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki rat yavruları 24. saatte hava geçirmez kapalı bir ortamda 10 dakika süreyle %100 CO2 solutularak hipoksiye sokuldu; hemen ardından 10 dakika süreyle %100 O2 solutularak reoksijenizasyon uygulandı. H/RO'dan sonra üç gün süreyle NAC (20 mg/kg) ve DFX (20 mg/kg) subkutan olarak uygulandı. Kontrol ve NEK gruplarına ilaç uygulanmadı. Anne sütüyle beslenen yavru ratlar günlük tartıldı. Dördüncü günde (96. saat) tüm ratlar servikal dislokasyonla dekapite edildi. Terminal ileumdan alınan barsak doku örneklerinde histopatolojik hasar skoru (HHS), apopitoz, malonildialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktiviteleri araştırıldı.Grupların vücut ağırlığı bakımından istatistiksel farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC), is an emergency gastrointestinal disease of the premature infants with unknown pathogenesis. Formula feeding, bacterial colonization, intestinal ischemia and hypoxia are risk factors of NEC. In experimental studies, intestinal ischemia and hypoxia are critical starting factor of NEC. In this study, the histopathologic and biochemical effects of Desferrioxamine (DFX), and N-acetylcysteine (NAC) were investigated in newborn rats with hypoxia/reoxygenation (H/RO) induced intestinal injury.One day old, 50 Wistar albino rat pups were randomly divided into five groups as control, NEC, NEC+NAC, NEC+DFX and NEC+ NAC+DFX. All rat pups except for control group were placed into a chamber of 100% CO2 for ten minutes, then they were reoxygenized with 100% O2 for the next ten minutes at 24th hour. After H/RO, NAC (20 mg/kg) and DFX (20 mg/kg) were administered subcutaneously for the next three days. Control and NEC groups were not administered any drugs. Rat pups fed with breast milk were weighted daily. On the fourth day (at 96th hour), all rat pups were killed with servical dislocation after intramuscular ketamine (90 mg/kg) enjection. Histopathologic injury scores (HIS), apopitosis, malonyldialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activities were investigated at intestinal tissue samples extracted from terminal ileum.There was no statistically significant difference between groups? body weight.