Nekrotizan enterokolit modeli oluşturulan ratlarda profilaktik olarak kullanılan Resveratrol and Melatonin'in gastrointestinal sisteme, oksidatif strese etkileri
Protective effects of Resveratrol and Melatonin on gastrointestinal system and oxidative stress and effects on rats with hypoxia /reoxygenation - induced intestinal injury
- Tez No: 266897
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada sıçan yavrularında hipoksi?reoksijenizasyon (H/R) modeli uygulanarak oluşturulan intestinal hasarda, H/R'den önce profilaktik uygulanan resveratrol ve melatonin koruyucu etkileri araştırıldı.Bir günlük 28 adet Wistar albino türü sıçanlar randomize olarak Kontrol, NEK, Resveratrol+NEK, Melatonin+NEK olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol ve NEK grubuna % 0.9'luk serum fizyolojik, Resveratrol+NEK grubuna resveratrol 30 mg/kg/gün, Melatonin+NEK grubuna melatonin 10 mg/kg/gün, günde bir kez üç gün süreyle verildi. Dördüncü günde, kontrol grubu dışındaki tüm sıçanlar hava geçirmez kapalı bir ortamda, önce beş dk süreyle % 100 CO2, hemen ardından beş dk % 100 oksijen solutularak, H/R yöntemiyle NEK modeli oluşturuldu. H/R'den en az dört saat sonra tüm sıçanlar dekapite edildi. Histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler için barsak doku örnekleri alındı. Barsak doku örneklerinden biyokimyasal olarak malondialdehid (MDA) ve redükte glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü.Çalışma sonunda, histopatolojik olarak en ağır hasarlanmanın NEK grubunda olduğu, Resveratrol ve melatoninin NEK'e karşı histopatolojik olarak belirgin koruyucu olduğu saptandı. Barsak dokusunda MDA düzeylerinin NEK grubunda belirgin arttığı, buna karşın GSH aktivitesinin belirgin azaldığı görüldü. Resveratrol ve melatoninin MDA düzeylerini belirgin azalttığı, GSH aktivitesini belirgin arttırdığı görüldü.Sonuç olarak H/R'nun ratlarda NEK gelişiminde önemli bir risk faktörü olduğu, Resveratrol ve Melatoninin NEK'e karşı belirgin koruyucu etkilere sahip oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of resveratrol and melatonin were investigated in rats with hypoxia/reoxygenation (H/R) induced intestinal injury.One day old, 28 wistar-albino rat pups were randomly divided into four groups as Control, H/R (NEC), Resveratrol+NEC, Melatonin+NEC. Saline solution % 0.9 for control and NEC group, resveratrol (30mg/kg/day) for Resveratrol+NEC group, melatonin (10mg/kg/day) for Melatonin+NEC group were admitted for three days once daily intraperitonealy. On day four, all rats except for control group were placed into a chamber of 100% CO2 for five min, then they were reoxygenized with 100% O2 for the next five min. All rats were sacrified at least four hour after the H/R. Intestine tissue samples (ITSs) were extracted for histopathological connective tissue score (CTS) and biochemical examination. The levels of malonyldialdehyde (MDA), and glutathione (GSH) were measured on ITSs.At the end of the study, the NEC group had the worst CTS.