Tıkayıcı uyku apne sendromu ile alt üriner sistem yakınmaları arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between obstructive sleep apnea syndrome and lower urinary tract symptoms
  1. Tez No: 266910
  2. Yazar: SONER ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. KAMİL ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Alt Üriner Sistem Yakınmaları (AÜSY) genel olarak yaşlı erkeklerde ortayaçıkan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu (OSAS) da birçokhastalıkla birlikte ilişki olabilen önemli bir sağlık problemidir. Bu prospektif çalışmada,önemi giderek artan iki yaygın sorun olarak AÜSY ve OSAS arasındaki ilişkinin araştırılmasıplanlandı.Gereç Yöntem: Ocak 2007- Nisan 2010 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi TıpFakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na OSAS şüphesi ile başvuran 50 yaş üstü erkekhastalara tüm gece polisomniografi testi yapıldı. Apne-Hipopne İndeksi (AHİ):15-30 olan ortaOSAS'lı 11 hasta ve AHİ>30 olan ağır OSAS'lı 18 hasta ilk grup olarak çalışmaya dahiledildi. AHİ0,05). Buna karşın noktüri ve erektil disfonksiyon parametresi açısındanyapılan karşılaştırmada ise OSAS grubunda ortalama noktüri sayısı 1,47, IIEF skoru 15,48iken; diğer grupta bu değerler sırasıyla 0,88 ve 19,90 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Lower Urinary Tract Symptoms (LUTS) usually occur in older men andestablish a major public health problem. Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) as asignificant health problem is also associated with various systemic diseases. The aim of thisprospective study was to investigate the relationship between LUTS and OSAS as twoCommon disorders.Materials and Methods: Between January 2007 and April 2010, the men over the ageof 50 admitted to the outpatient department of Pulmonary Diseases, Düzce Medical School,Düzce University with suspected obstructive sleep apnea were selected. All patients hadpolysomniography analysis. A total of 29 patients having moderate and severe OSAS withapnea-hypopnea index (AHI)=15-30 (11 patients) and AHI>30 (18 patients), respectivelywere included in the first group. OSAS negative 21 patients with AHI 0.05). On the other hand, nocturiaand IIEF results were remarkably different between two groups. The average number ofnocturia was 1.47, and the mean score of IIEF was 15.48 in patients with OSAS.