Alt ekstremite tıkayıcı arter hastalıklarında perkütan transluminal anjioplasti
  1. Tez No: 12228
  2. Yazar: ERHAN T. ILGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiodiagnostik Anabilim Dalı'nda 26 aylıK süre içinde 35 hastadaki 62 lezyona PTA uygulanmıştır. Sadece balon anjioplasti KullanılaraK 44 stenoz dilate edilmiş ve dilatasyondan sonra 5 lezyona intravasküler stent Konulmuştur. OKluziv 18 lezyona ise düşük hız devinimli anjioplasti Kateter sistemi.(ROTACS) ile rekanalizasyon amacıyla girişim uygulanmış, reKanalize edilen 16 lezyon daha sonra balon anjioplasti ile dilate edilmiştir. Dilatasyondan sonra üc lezyona stent implantasyonu uygulanmıştır. Toplam 62 lezyonda girişim başarısı Z96.8.(60/62) olarak rtaya çıkmıştır. Bu oran balon anjioplastide ZIOO.(44/44), ROTACS anjioplastide Z88.9.(16/18), intravasküler stent uygulamalarında se Z100 (10/10) dür. Başarılı PTA uygulanan olguların son anjiografik kontrollerine öre acık kalım oranı Z96.9.(32/33) olarak belirlenmiştir. 108
Özet (Çeviri)
SUHHARY Sixty-two stenoses or occlusions in thirty-five patients were undergone PTA procedures in the Department of Radiology, School of Jledicine, Gazi University, between October İ988 and November İ990. Conventional Balloon Angioplasties were performed in forty- four stenoses and, in sixteen occlusions following successful low- speed rotational recanalization. Self-expandable intravascular «tents were also implanted to manage five stenoses and three occlusions in the iliac arteries after balloon dilation. Initial success rate was 96.8 7. for a total of sixty-two lesions. Technical success rate was 100 '/. in balloon angioplasty, J18.9 7. in low-speed rotational angioplasty and lOO 7. for intravascular stent implantation. Follow-up angiographic examinations for the successful PTA up to one year revealed 96.6 7. patency rates. 109