Bacak sertliğinin kadın ve erkek olgularda farklı zıplama koşullarına adaptasyonu
Gender specific strategies for adaptation of leg stiffness in demanding hopping conditions
  1. Tez No: 266974
  2. Yazar: İLKŞAN DEMİRBÜKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Erkek ve kadınlar arasındaki bacak sertliği farklılıkları, kadın sporcularda yüksek oranlardaki ön çapraz bağ yaralanmasının nedeni olarak düşünülmektedir. Kadınların daha düşük sertliğe sahip oldukları ve bunun sonucu olarak da fonksiyonel görevlere adaptasyon göstermek için daha farklı kas aktivasyonu başlangıcı stratejilerine sahip oldukları varsayılmaktır. Bu çalışmanın amacı; kadınların erkeklere göre, daha hızlı zıplama koşulları gibi yüksek çaba gerektiren görevlere bacak sertliklerini adapte etmek için daha farklı nasıl reaksiyon gösterdiklerini (tepki gösterdiklerini, hareket ettiklerini) açıklamaktır.Yöntem: 21 sağlıklı olgu (11 Erkek-10 Kadın; yaş: 18-35 yıl) bu çalışmaya katıldı. Olgular, kuvvet platformu üzerinde çift bacak zıplama aktivitesi (tercih edilen hızda, metronom hızı 3.0 Hz olacak şekilde, mümkün olduğunca hızlı) gerçekleştirdi. Kinetik veriler (yer reaksiyon kuvveti, zıplama frekansı, yer temas süresi, havada geçen süre, zıplama periodu) kuvvet plaftormundan elde edildi. Bacak uzunluğundaki değişimler, diz ve ayak bileğine ait moment ve sertlikler MATLAB 6.5.1 versiyonu kullanılarak hesaplandı. Kinamatikler (yere inme açıları ve eklem açılarındaki değişimler) VICON (3 boyutlu hareket analiz sistemi) tarafından belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Difference in leg stiffness between females and males is considered to be a cause of higher rates of Anterior Cruciate Ligament injury in female athletes. Females are believed to have lower stiffness and as a consequence different recruitment strategies to adapt functional tasks. The purpose of the present study was to elucidate how females reacted different than males to adapt their leg stiffness to higher demanding task as faster hopping conditionsMethods: 21 healthy subjects (11 Male-10 Female; age: 18-35 years) participated in this study. Subjects performed two-legged hopping tasks (at their preferred rate, metronome rate at 3.0 Hz and as fast as possible) on a force platform. Kinetic data (ground reaction force, frequency of hop, ground contact time, aerial time, hop cycle were obtained from force platform. Changes in leg length, knee and ankle joints moments and stiffness were calculated by using MATLAB 6.5.1 version.