Stromal Vasküler Fraksiyon'un yara iyileşmesi ve skar maturasyonu üzerine etkisi: Tavşanlarda deneysel çalışma
The effect of Stromal Vascular Fraction on wound healing and scar maturation: Experimentral study on rabbits
- Tez No: 267034
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARUTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Skar maturasyonu, yara iyileşmesinin en az anlaşılan dönemidir. Bu dönemde bazı skarlar maturasyonunu normal süreçte tamamlarken, bazıları hipertrofiye olmaktadır. Hipertrofik skar tedavisinde birçok medikal ve cerrahi yöntemler tanımlanmış ancak kesin tedavi bulunamamıştır. Bu çalışma ile yağ grefti ve stromal vasküler fraksiyonun (SVF) yara iyileşmesi ve hipertrofiye olan skarın maturasyonu üzerine etkisini tespit etmeyi planlamıştır.Bu amaçla literatürde en sık kullanılan hipertrofik skar modeli kullanılarak, 12 adet tavşanın 20 kulağında toplam 40 adet yara oluşturulmuştur. Birinci grubun sol kulağında ikişer, iki ve üçüncü grup tavşanların her iki kulağında iki adet yedi mm'lik yara oluşturulmuştur. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup yağ grefti grubu, üçüncü grup SVF grubu olarak oluşturulmuştur. Yağ grefti ve SVF'un etkileri, kendi içinde ve normal iyileşen hipertrofik skar dokusu ile karşılaştırılmıştır. Dermal selülarite, skar elevasyon indeksi kantitatif olarak, vaskülarite, inflamasyon, MMP-2 ve TGF-ß1 antikor tutulumu semikantitatif olarak değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda yağ grefti ve SVF gruplarında dermal selülarite, vaskülarizasyon, skar elevasyon indeksinde artış gelişmiştir. Ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. TGF-ß1 antikor tutulumu, MMP-2 antikor tutulumuna göre minimal fazla olmuştur. İnflamasyon, dermal selülerite ve skar elevasyon indeksi artışının TGF- ß1'e bağlı olduğu düşünülmüştür. Kollajen dizilimi kontrol grubuna göre deney gruplarından daha düzenli olduğu görülmüştür.Sonuç olarak yağ grefti ve SVF, dermal selülariteyi, dermal kalınlığı ve kollajen miktarını artırmaktadır. Aynı zamanda skar fibroblastlardan sentezlenen kollajeni yeniden organize ederek skar maturasyona katkıda bulunurken, kollajen miktarını artırması ise dezavantajıdır.
Özet (Çeviri)
Scar maturation is fewest known phase of wound healing. Usually scar tissue complete this period normally but some of them hypertrophied. Medical or surgical many treatment protocols have been reported, but exact treatment has not been defined yet. By this study we planned to find the effect of fat graft and stromal vascular fraction (SVF) on wound healing and scar maturation.So we decide to use the most common hypertrophic scar animal model reported in the literature. Fourty wounds were made at 20 ears of 12 rabbits. Two wounds, each wound was 7 mm diameter, were made at left ear of group 1 (control group) rabbits and 2 wound for both of the ears of group 2 (fat graft group) and 3 (SVF group). The effects of fat graft and SVF on scar maturation were compared with control group. Dermal cellularity and scar elevation index (SEI) had quantitatively; vascularity, inflammation, MMP-2 and TGF-ß1 antibody staining had semi-quantitatively evaluated.After fat graft and SVF application, the quantity of dermal cellularity, vascularization, scar elevation index had increased. But statistically, this increase is not significant. TGF-ß1 antibody staining was minimally better than MMP-2 antibody staining. We thought that this increase of inflamation, dermal cellularity and SEI was according to TGF-ß1. Collagen alignment was better at study groups than control group.The result of the study is fat graft and SVF contribute to dermal cellularity, increase dermal thickness and collagen volume. Fat graft and SVF contribute to reorganize and correct the alignment of collagen synthesized from fibroblasts, but the main disadvantage is increase at dermal thickness and collagen volume .