Sigara içen ve içmeyen bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin serum ve dişeti oluğu sıvısı IgG alt grupları düzeylerine etkisi
Influnce of nonsurgical periodontal therapy on levels of serum and gingival crevicular fluid IgG subclasses groups on smoking and non-smoking patients
  1. Tez No: 267097
  2. Yazar: ALİ ÇOMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; kronik periodontitisli sigara içen ve içmeyen bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin, serum ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) IgG alt gruplarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmada yer alan 28 generalize kronik periodontitisli hasta; sigara içen ve içmeyen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tedavi öncesinde sondlama cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, plak indeksi, gingival indeks skorları kaydedildi. Tüm bireylerden DOS örneklemelerinin yapıldığı seansta venöz kan örnekleri de elde edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylere cerrahi olmayan periodontal tedavi yapıldı. Periodontal tedaviden 1 ve 3 ay sonra klinik periodontal değerlendirmeler, DOS ve serum örneklemeleri tekrarlandı. DOS ve serum(S) IgG1, IgG2, IgG3, IgG4 düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Cerrahi olmayan periodontal tedaviyle, sigara içen ve içmeyen bireylerde klinik periodontal parametrelerde iyileşme gözlenmiştir. Tedavi öncesi sigara içen periodontitisli bireylerde sigara içmeyen bireylere kıyasla daha düşük serum IgG1S ve IgG2S alt grup düzeyleri izlenmiştir (p0.05).Tedavi öncesi DOS IgG1DOS, IgG2DOS, IgG3DOS, IgG4DOS düzeyleri gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Influence of Nonsurgical Periodontal Therapy on Levels of Serum and Gingival Crevicular Fluid IgG Subclasses Groups on Smoking and Non-Smoking PatientsThe objective of this study was to evaluate the effect of nonsurgical periodontal therapy on serum and gingival crevicular fluid (GCF) IgG subclasses (IgG1, IgG2, IgG3 and IgG4) on smoking and non-smoking chronic periodontitis patients.Study included 28 patients with chronic periodontitis, non-smoking and smoking were divided into two groups. At baseline, probing depths, clinical attachment level, plaque index and gingival index were recorded. GCF and blood samples were obtained from patients. Following baseline measurements and sampling, non-surgical periodontal treatment including scaling and root planning was performed to all participants. At 1rd and 3rd month, clinical measurements and GCF and serum sampling were repeated. GCF and serum IgG1, IgG2, IgG3, IgG4 levels were determined by ELISA method. After non-surgical periodontal treatment all clinical periodontal parameters were improved in two groups.