Tüberkülozlu hastalarda stigmanın değerlendirilmesi
Evaluation of stigma in patient with tuberculosis
- Tez No: 267173
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tüberküloz hastaları toplum tarafından, etiketlenmekte, izole edilmekte ve dışlanmakta, başka bir deyişle stigmatize edilmektedirler. Stigmatizasyon hastaların tanı konma sürecinin gecikmesine, tedavilerini yarıda bırakmalarına, depresyona, benlik saygılarında ve yaşam kalitelerinde azalmaya neden olmaktadır. Tüm bu olumsuz etkileri nedeniyle önemli bir kavram haline gelen stigmanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu araştırma, stigma ölçeği geliştirmek, tüberkülozlu hastalarda stigma düzeyini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve metadolojik olarak yapıldı. Veriler Hasta Tanılama Formu, Tüberkülozlu Hastalarda Stigma Ölçeği (THSÖ), Beck Depresyon Ölçeği ve Coopersmith Benlik Saygısı ölçeği ile toplandı. Araştırma iki aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada THSÖ'i geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Patients with tuberculosis are labelled, isoleted, excluded and stigmatized by society. Stigmatization causes delay process of diagnose, discontinue the treatment, depression, decrease self-esteem and quality of life. Stigma needs to be eveluetad because of becoming an important concept as the result these negative effects. The aim of study was to develop stigma scale, and determine level of stigma and factors affecting on stigma in patients with tuberculosis as descriptive and methodological. Data were collected by Patient Assesment Form, Tuberculosis Patients Stigma Scale (THSO), Beck Depression Inventory, Coopersmith Self-Esteem Scale. Study was carried out in two stages. In the first stage, THSO were developed.