Tüberkülozlu hastalarda anksiyete, depresyon, yalnızlık ve damgalamanın değerlendirilmesi
Assessment of anxiety, depression, loneliness and stigmatisation in patients with tuberculosis
- Tez No: 452605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akciğer tüberkülozlu hastalarda anksiyete, depresyon, yalnızlık ve damgalamanın değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma İzmir merkezdeki bir devlet hastanesinin tüberküloz polikliniği ve servislerinde ayaktan ya da yatarak tedavi ve bakım hizmeti alan 208 hasta ile yürütüldü. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından sosyodemografik bilgileri içeren soru formu ve Tüberkülozlu Hastalarda Stigma Ölçeği (THSÖ), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama ± standart sapma (Ort±SS), yüzde dağılımları ve korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 45,5 ±14,8 (31-60) yıl olup büyük çoğunluğu evli (%62) ve erkekti (%63). Hastaların %26'sının anksiyete, %60,5'nin depresyon yönünden riskli olduğu, yaklaşık %80,2'inde orta ve yüksek düzeyde yalnızlık hissettikleri belirlendir. Hastaların % 47,6'sının damgalanma ölçeğinin bütününde ortalamanın üstünde puan aldığı bulundu. Sonuç: Araştırma sonucunda, hastaların anksiyete yönünden düşük risk, depresyon yönünden yüksek riskli oldukları, orta ve yüksek düzeyde yalnızlık algıladıkları ve orta düzeyde damgalanma deneyimledikleri bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to assess anxiety, depression, loneliness and stigmatisation in patients with pulmoner tuberculosis. Materials and Methods: This descriptive and cross sectional study was conducted with 208 patients with tuberculosis (TB) at the inpatient and outpatient tuberculosis clinic of comunity hospital in Izmir. The data were collected by a demographic questionnaire and Tuberculosis Patients Stigma Scale (TNWP), Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) and UCLA Loneliness Scale. Mean±Standart Deviation, correlation were used in statistical analysis. Results: The average age of subjects of the study was 45.5 ± 14.8 (31-60) years, and the majority were married (62%) and male (63%). It was found that 26% of the patients were at risk of anxiety, 60,5% of them were at risk of depression, approximately 80.2% of them were identified as they feel medium or high levels of loneliness. At the TNWP, it was found that 47.6% of patients' points they got at whole scale were over the average. Conclusion: As a result, it was found that the patients with TB were on low risk of anxiety and high risk of depression, and felt moderate and high levels of loneliness and experienced moderate level of stigmatization.