Edirne'de Toplum Sağlığı Merkezlerinin personel ve işlev açısından değerlendirilmesi
Evulation of Public Health Centers in Edirne in the aspect of staff and function
- Tez No: 267270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ESKİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 9 TSM'nin ?Aile Hekimliğinin Pilot Olarak Uygulandığı illerde Toplum Sağlığı Merkezleri Kurulması ve Çalıştırılmasına Dair Yönerge?de yapmakla yükümlü olduğu görevleri yapıp yapmadığı, yapıyorsa ne kadarını yaptığını incelemek amaçlanmıştır.Kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; Edirne İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 9 TSM oluşturmaktadır. Örneklem seçimi yapılmamış, evrenin tümü araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya tüm TSM'ler katılmıştır. Veri toplamada, araştırmacılar tarafından geliştirilen TSM veri toplama formu kullanılmıştır.Edirne'de aile hekimliği uygulamasına geçişte kurulan TSM'lerde personel yetersizliği mevcuttur. Yapmakla görevli olduğu bazı işleri yapmamakta veya eksik yapmaktadır. Bu süreçte Okul sağlığı hizmetleri, çevre sağlığı hizmetleri, Bulaşıcı ve kronik hastalıklarla mücadele, ağız ve diş sağlığı hizmetleri gibi birçok hizmette ciddi aksamalar saptanmıştır. Sonuç olarak Aile hekimliği uygulaması ile sağlık sistemimize dahil olan TSM'lerde sorunlar yapısaldır.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this study to investigate whether 9 Public Health Centers (PHCs) which belong to Edirne Province Health Department carry out their duties about ?Regulations about Establishing and Performing Public Health Centre in Province which Family Medicine Practiced?.The study is a cross-sectional, descriptive study, All The PHCs includede, in the research. Data collected via structured PHC Data Gathering form which has been developed by researchers has been used.There are hihg level shortage of workers in PHCs. They do not carry some of their duties that are responsible for at all or, deficiently. Many services such as School health services, environmental health services, control of communicable and chronic diseases, dental services have not been given completely. In conclusion that problems considered as constructional.