Sıçanlarda Plasenta Gelişiminin Morfolojik Olarak İncelenmesi
Morphological Examination of Placental Development in Rats
- Tez No: 267271
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Plasenta, gebelik süresince embriyo gelişimini sağlayan, içinde gelişmekte olan embriyoyu koruyan ve uterus ile embriyo arasındaki metabolizma olaylarının gerçekleşmesi için gerekli bağlantıyı sağlayan bir organdır. Sadece memeli hayvanlar ve insanda bulunan bu organ bir taraftan uterus içinde gelişmekte olan embriyoyu en iyi şekilde korurken, diğer taraftan da anneden embriyo için gerekli besin ve antikorlar gibi koruyucu maddelerin alınmasını sağlar. Embriyonun sağlıklı gelişmesi, doğru ve tam plasental gelişim ile doğrudan ilişkilidir. Nitekim erken embriyonik ölümlerin en büyük nedenlerinden birisi de anormal plasental gelişimlerdir.Bu çalışmada, sıçanlarda gebeliğin farklı günlerinde plasentanın gelişiminin morfolojik olarak incelenmesi ile birlikte trofoblast proliferasyonu ve differensiyasyonunda mitotik ve apoptotik aktivitenin immünohistokimyasal ve TUNEL teknikleriyle gösterilmesi amaçlandı.Çalışmada gebe dişilerin, plasental gelişimin gerçekleştiği gebeliğin 7, 9, 11 ve 13. günlerinde anestezi altında plasenta, uterus ve embriyoları birlikte, 15, 17, 19 ve 21. günlerde ise embriyo ve plasentaları ayrı ayrı alındı ve alınan plasentalar mikroskobik incelemeler için işlemlendirildi.Gebeliğin 7, 9 ve 11. günlerinde, uterustaki endometriyal stromal hücrelerin farklılaşması ile oluşan desidual yapı izlendi. Plasentanın olgun yapısına, artan trofoblast proliferasyonu ve differensiyasyonu ile birlikte gebeliğin 13. gününde ulaştığı ve bu günden sonra da devamlı bir büyüme içerisinde olduğu görüldü. Prolifere hücre nükleer antijen immünoboyanması yoğunluğu ve prolifere hücre nükleer antijen pozitif hücre sıklığının gebelik yaşına paralel olarak azalma gösterdiği, gebeliğin erken dönemlerinde fazla olan apoptotik hücre sayısının ise olgun plasentanın oluşması ile azaldığı görüldü.Sonuç olarak; sıçan plasentasında gebeliğin erken günlerinde artan proliferasyon ve apoptozis ile birlikte gebeliğin 13. gününde plasentanın olgun yapısına ulaştığı; gebelik yaşının artmasına paralel plasentadaki proliferasyon ve apoptozisin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Placenta is an organ that has a vital part in the development of the embryo, which is protected by the placenta itself, apart from meeting the need for the activation of the metabolism procedures between the uterus and embryo. Peculiar to mammals only, the placenta, effectively protects the embryo developing in the uterus, as well as providing such protective substances as anticorps and nourishment from the mother that are essential to the development of the embryo. A healthy development of the embryo is very closely related to a proper placental development, because an abnormal placenta could play a chief role in early embryonic deaths, which is not an uncommon case across the world.The present study aims to show apoptotic and mitotic activities in differentiation and proliferation of the trophoblast through the techniques of immunohistochemical and TUNEL, apart from achieving a morphological examination of the development in the placenta of rats on varying days.The placenta, uterus and the embryo were altogether removed from the pregnant rats that were anesthetized during the placental development on the 7th, 9th, 11th and 13th days of pregnancy in Group 1, while the embryo and placenta were removed seperately on the 15th, 17th, 19th and 21st days of pregnancy in Group 2. The samples cultivated from these rats were processed for purposes of microscobic analysis.The decidual structure resulting from the differentiation of the endometrial stromal cells in the uterus on the 7th, 9th and 11th days of the pregnancy has been determined. Our observation was that the placenta with an increasing trophoblast proliferation and differentiation matures on the 13th day of the pregnancy, after which time the grow seems to be permanent. Density of proliferating cell nuclear antigen positive cells and proliferating cell nuclear antigen immunostaining was observed to decrease in paralell with the age of pregnancy. The excessive amount of apoptotic cells that comes out during the early periods of pregnancy tends to diminish as the placenta matures.As a result, we speculate that the placenta matures enough on the 13th day of pregnancy considering apoptosis and the rise in proliferation in the placenta of the rats on the first days of the pregnancy, both of which cases appear to slow down with the increasing age of pregnancy.