Diz osteoartritinde intraartiküler hyaluronik asit uygulaması ve fizyoterapinin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey üzerine etkinliğinin incelenmesi
Effectiveness of physical therapy and rehabilitation and intraarticuler hyaluronic-acid injection effectiveness on pain, life quality and functional capacity of patient with knee osteoarthritis.
- Tez No: 267344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma , hyaluronik asit enjeksiyonu ile birlikte fizyoterapi uygulamasının diz osteoartriti (OA) tedavisindeki sonuçlarını incelemek, ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza alınan bireyler 15 kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba uzman doktor tarafından haftada bir kez üç hafta süreyle intra-artiküler hyaluronik asit enjeksiyonu uygulanmıştır. İkinci gruba dört hafta süreyle haftada üç kez hot-pack, TENS ve ultrason'dan oluşan fizyoterapi uygulamaları ile birlikte 6 hafta süresince ev egzersiz programı verilmiştir. Üçüncü gruba ise uzman doktor tarafından üç hafta süreyle haftada bir kez intra-artiküler hyaluronik asit enjeksiyonu yapılmıştır ve dört hafta süreyle haftada üç kez hot-pack, TENS ve ultrason'dan oluşan fizyoterapi uygulamaları ile birlikte 6 hafta süresince ev egzersiz programı uygulanmıştır. Ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, yaşam kalitesi SF-36 ile değerlendirilmiştir ve diz OA' e özel durum değerlendirmesinde ise Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) kullanılmıştır. Kişilerin 50 adım yürüme süreleri sn cinsinden kaydedilmiştir. Diz çevresi kaslarının kuvvetini değerlendirmek amacıyla manuel kas testi yapılmıştır. Ölçümler tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. haftada tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler grup içi ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Tedavi sonrası 6. haftada yapılan ölçümlerde üç grupta da ağrı şiddeti, 50 adım yürüme süresi, SF-36 ve WOMAC parametrelerinde düzelmeler olduğu tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analise HA injection together with PTR examine the results of knee OA treatment and determine to their impact on the pain, life quality and functional capacity. The people were allocated into 3 groups within 15 patient in each group. The first group was given HA injection 1 day a week for a duration of 3 weeks, injection has been applied by an expert doctor. The second group was treated with HP, ultrasound and TENS application 3 days a week for a duration of 4 weeks, and home based exercise program for a duration of 6 weeks. The third group was treated with HA injection 1 day a week for a duration of 3 weeks, injection has been applied by an expert doctor and HP, ultrasound and TENS application 3 days a week for a duration of 4 weeks and home based exercise program for a duration of 6 weeks. The patients were assessied in the begining of treatment and at the end of 6 weeks after treatment for their muscle shortness, muscle strength and functional capacity. Functional capacity was evaluated through 50 step walk test and pain was evaluated with the Visual Analog Scale (VAS). The SF-36 was utilized as a measure of quality of life and WOMAC was used as a specific measure for OA of the knee. The results compared within the group and also with the groups.