T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birliklerinin 1986-2007 yılları arasındaki faaliyetlerinin ve bazı özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the activities conducted from 1986 through 2007 by the Search and Rescue Units of Turkish Republic Ministry of Interior?s Civil Defence General Directorate and some of their properties
  1. Tez No: 267345
  2. Yazar: SERKAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tanımlayıcı çalışmada, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliklerinin 1986'dan 2008 yılına kadar olan faaliyetlerini ve bazı arama ve kurtarma özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Sivil Savunma Genel Müdürlüğü arşiv kayıtları ve Türkiye'deki 11 Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ve bu birliklerin tüm personeli araştırmanın evrenlerini oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında bir kayıt formu, arama ve kurtarma birlikleri genel değerlendirme formu ve 72 sorudan oluşan önceden tanımlı bir personel anketi kullanılmıştır. Araştırma 22 Eylül 2007 ve 20 Mayıs 2010 tarihleri arasında yapılmıştır. 1986-2008 yılları arasında meydana gelen olayların %17,1'i (224 olay) Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği'nin bölgesinde gözlenmiştir. Tüm arama ve kurtarma faaliyetlerinin %18,1'i (237 faaliyet), Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği tarafından gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm arama ve kurtarma faaliyetlerinin en sık nedeninin (407 olay, %31,2) trafik kazaları olduğu saptanmıştır. En fazla nüfus yoğunluğu (580,5 kişi/km2), İstanbul Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği'nin bölgesinde bulunmuştur. Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri'nin %44,4 eksik kadro ile görev yaptıkları gözlenmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 36,3±4,3'tür. %67,3'ü yüksekokul/fakülte mezunudur. Katılımcıların ortalama çalışma süresi 8,0±2,5 yıldır. Personelin %45,5'i (298 kişi) ?insanın kaderinde varsa afetten etkileneceği?ni düşünmektedir. Katılımcıların %77,6'sı (463 kişi) Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri'nin, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü yerine Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na bağlı olarak çalışması görüşündedir. Katılımcıların %76,4'ü (477 kişi), arama ve kurtarma faaliyetlerinde kendini yeterli bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine search and rescue activities from 1986 through 2008 and some search and rescue properties of the Turkish Civil Defence Search and Rescue Units. The universe of the study was composed of archive reports in General Directorate of Civil Defence, eleven Civil Defence Search and Rescue Units Directorates in Turkey and all personnel of these units. A registration form, search and rescue units general evaluation form and a structured questionnaire consisting 72 questions were used to collect the data. The study was conducted between September 22, 2007 and May 20, 2010. Seventeen percent (224 incidents) of all incidents, between the years 1986-2008, were observed in the region of Erzurum Civil Defence Search and Rescue Unit. 18.1% (237 operations) of all search and rescue activities were conducted by Erzurum Civil Defence Search and Rescue Unit. Traffic accidents (407 incidents, 31,2%) were found to be the most common cause of search and rescue operations. The region of İstanbul Civil Defence Search and Rescue Unit had the highest population density (580,5 persons/km2). Civil Defence Search and Rescue Units were observed to be working with less staff (44,4%) compared to the available cadres. The mean age of participants was 36,3±4,3. 67,3% of participants was faculty graduates. The mean employment period of participants was 8,0±2,5 years. 45,5% of the participants (298 persons) are considering that they will be affected by disasters if pre-determined in their fates. According to 77,6% (463 persons) of participants, Civil Defence Search and Rescue Units should work under the Disaster and Emergency Management Department instead of General Directorate of Civil Defence. Seventy six percent of the participants (477 persons) evaluated themselves as qualified in search and rescue actvities.