Sosyoekonomik seviyeleri farklı adolesanlarda fiziksel aktivite düzeyi ile ağrı şikayeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
The comparison of physical activity levels and pain symptoms at low and high socioeconomic status adolescents
  1. Tez No: 267372
  2. Yazar: İLKNUR ONURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek ve düşük sosyoekonomik seviyedeki adolesanlarda fiziksel aktivite seviyelerini karşılaştırmak ve fiziksel aktivite seviyesi ile ağrı şikayeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan, yaşları 12-15 arasında değişen, 295'i kız, 301'i erkek olmak üzere toplam 596 öğrenci katılmıştır. Ankara'nın farklı sosyoekonomik seviyedeki bölgelerinden, yüksek ve düşük sosyoekonomik seviyeli grupları temsil etmeye uygun iki okul seçilmiştir. Fiziksel aktivite seviyesi Fels Çocuklar için Fiziksel Aktivite Anketiyle, ağrı ise görsel analog skalası (VAS) ve vücut diyagramı kullanılarak değerlendirilmiştir. Yüksek ve düşük sosyoekonomik seviyedeki adolesanların fiziksel aktivite seviyeleri karşılaştırıldığında, düşük sosyoekonomik seviyedeki adolesanların toplam fiziksel aktivite puanı daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Erkeklerin spor puanı, boş zaman puanı ve toplam aktivite puanı, kızların da ev işi puanı daha yüksektir (p0,05) Toplam fiziksel aktivite puanı ile ağrı arasında da bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the physical activity levels of low and high socioeconomic status adolescents, and to investigate the association between physical activity level and pain symptoms. 596 primary school students from 6th, 7th and 8th grade, 295 females and 301 males, aged between 12-15 years participated in this study. Two schools which was appropriate to determine low and high socioeconomic groups, were chosen from differrent socioeconomic status areas of Ankara. Physical activity level was assessed using Fels Physical Activity Questionnaire for Children. Pain was assessed using a body graph and visual analog scale (VAS). When the results of high and low socioeconomic status adolescents compared, low socioeconomic status adolescents reported a higher score for total physical activity (p0,05). Boys reported higher scores than girls at sports score, leisure time score and total physical activity score, but girls reported higher scores at work score (p0,05). And there was not correlation between pain and total physical activity score.