Hemşirelerin kariyer planlamasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of views on career planning of nurses
  1. Tez No: 267518
  2. Yazar: AYŞE MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sağlık kurumlarında çalışanların büyük bir çoğunluğunu oluşturan hemşirelerin,etkin bir hemşirelik bakımı sunmaları, çalıştıkları alanlarda mesleki gelişimleriniuzun vadede planlayabilmeleri ile mümkündür. Sağlık kurumları dünyamızın rekabetşartlarında, hemşireleri kuruma bağlılıklarını, motivasyonlarını, verimlilikleriniartırmak, işe uygun çalışanlar belirlemek ve yetiştirmek, ileride ihtiyaç duyulacak veboşalacak pozisyonların doldurulması için kariyer planlama çalışmalarına önemvermelidirler. Her kurumun hem kendi varlığını sürdürmesi hem de çalışanını mutluetmesi için kariyer yönetimini etkin bir şekilde uygulamalıdır. Araştırma, İstanbulİlinde özel bir hastanede çalışan 181 hemşirenin, kariyer planlamasına ilişkingörüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Veri toplamaaracı olarak, hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren bilgi formu ilekariyer planlamasına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla anket formukullanılmıştır. Veriler yüzdelik, aritmetik ortalama, ki-kare, Oneway Anova testi vet-testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, hemşirelerin kariyerplanlama ile ilgili görüşlerinden aldığı puan (2,21±0,34) olup iyi düzeydedir. Eğitimdüzeyi artıkça hemşirelerin kariyer planlamasına ilişkin görüşlerinde olumludüzeyde bir artış gösterdiği, ön lisans mezunu hemşirelerin (72,03±10,11) ortadüzeyde, lisans mezunu hemşirelerin (70,57±11,91) iyi düzeyde olduğu görülmüş veistatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p>0,05). Yönetici hemşirelerinkariyer planlamasına ilişkin puanı (79,80±15,17) olup, olumlu düzeyde görüşbildirmedikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda kariyerplanlamasının önemi ve etkin yapılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.Anahtar kelimeler. Hemşirelik, Kariyer Planlama, Özel Hastane
Özet (Çeviri)
In order nurses, who cover the majority of the employees working at medicalinstitutions, to provide efficient care, it is necessary that they make a long termcareer plan in the areas they work for. Given the competitive conditions of our world,medical institutions should attach primary importance to career planning tostrengthen nurses? institutional commitment, motivation, efficiency, to appoint andtrain right people for right positions, and to fill in open positions and the positionsthat may be required in the future. Every institution should introduce careermanagement effectively to maintain its existence and to satisfy its employees. Thisstudy, being descriptive, was conducted with 181 nurses in a private hospital inIstanbul, to specify their views on career planning. A survey form consisting ofpromotional and professional attributes and a questionnaire for the assessment ofcareer planning were used as means of data collection. The data were evaluated bypercentage system, arithmetical mean, chi-square, Oneway Anova test, and t-test todraw comparisons regarding personal characteristics. According to the researchresults, the career planning score of nurses is 2.21±0.34, which is considered well. Itis also found that there is a positive correlation between the educational level ofnurse and their career planning. Stated differently, career palling increases as theeducational level of nurse increases. In addition, nurses having associate?s degree areat a medium level statistically with a score of 72.03±10.11. On the other hand, nurseshaving a bachelor?s degree have a better score of 70,57±11,91 and that it is (p>0,05).Career planning score of manager nurses is 79.8±15.17 and that is not considered asa positive level. In light of the data used in this thesis, some advices have been givenfor an efficient career planning.Key words ? Nursing, Career Planning, Private Hospital