Hemşirelerin örgütsel güven düzeyinin örgütsel çekicilik ve algılanan örgütsel destek ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between organizational trust and organizational attraction and perceived organizational support of nurses
- Tez No: 617919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin örgütsel güven düzeyinin örgütsel çekicilik ve algılanan örgütsel destek ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tasarımda ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini (Aralık 2018 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında) bir üniversitenin tıp fakültesi hastanesinde, diş hekimliği fakültesinde ve onkoloji enstitüsünde çalışan hemşireler (N:884); örneklemini ise çalışmaya katılmaya gönüllü olan 330 hemşire oluşturdu. Çalışmanın verileri; hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini içeren Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Güven Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Örgütsel Çekicilik Ölçeği'nden oluşan bir anketle toplandı. Çalışmanın verilerinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), normal dağılım testleri (Skewness ve Kurtosisin), cronbach alpha, bağımsız gruplarda t testi/Mann Whitney U testi, One-way Anova/Kruskal Wallis testi, Pearson Korelasyon testi kullanıldı. Çalışmadaki hemşirelerin çoğunun 40-49 yaşları arasında, evli, lisans mezunu, meslekte ve kurumda 21 yıl ve üzerinde, çalıştığı, hem gündüz hem de nöbet şeklinde ve cerrahi birimlerde çalıştığı, servis hemşiresi olduğu, aylık olarak 160 saat ve altında çalıştığı, aylık gelirinin giderinin kısmen karşıladığı, mesleğini isteyerek seçtiği, atama nedeniyle çalışmaya başladığı, kurumun en çekici özelliğinin üniversite hastanesi olduğu, kurumun sağladığı en önemli desteğin maaş ve kadro güvencesi olduğu, kurumdan zaman zaman ayrılmayı istediği, kurumdaki; kariyer planlamasından ve fiziki koşullarından memnun olmadıkları, çalışanlarla olan ilişkilerinden, sunulan sosyal olanaklardan, aldıkları maaştan ve eğitime verilen destekten kısmen memnun oldukları saptandı. Hemşirelerin örgütsel güven, örgütsel çekicilik ve örgütsel destek düzeyinin orta düzeyde olduğu birbirleriyle anlamlı ilişkileri olduğu, örgütsel güveni örgütsel çekicilik ve örgütsel desteğin etkilediği saptandı. Örgütsel güven düzeyinin yaşa, cinsiyete, medeni durum, çocuk sahibi olmaya, eğitim düzeyine, ikamet yerine, meslekte, kurumda ve birimde çalışma sürelerine, çalışma şekline, aylık çalışma sürelerine ve çalıştığı birime göre farklılaşmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a relationship seeker in descriptive design with the purpose of evaluating the relationship between organizational trust and organizational attractiveness and perceived organizational support of nurses. The population of this study (between December 2018 and May 2019) consisted of nurses working in a University Medical Faculty Hospital, Faculty of Dentistry and Oncology Institute (N: 884); the sample consisted of 330 nurses who volunteered to participate in the study. The data of this study were collected by a questionnaire which included Personal Information Form which included sociodemographic characteristics of nurses, Organizational Trust Scale, Perceived Organizational Support Scale and Organizational Attractiveness Scale. In the evaluation of the data of the study; descriptive statistical analysis (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), normal distribution tests (Skewness and Kurtosisin), cronbach alpha, t test in independent groups / Mann Whitney U test and One-way Anova / Kruskal Wallis test Pearson correlation test were used.The most of the nurses in the study were married, between 40-49 years of age, married, undergraduated, worked for 21 years or more in the profession and in the institution, worked both in daytime and night shifts, and worked surgical units, were service nurses, worked 160 hours or less monthly, stated that their monthly income covered partly monthly expenses, that they willingly chose their profession, that they started to work due to appointment, that the most attractive feature of the institution is university hospital, that the most important support provided by the institution is salary and staff assurance, that they wanted to leave the institution from time to time, that they were not satisfied with their career planning and physical conditions in the institution, that they were partially satisfied with their relations with the employees, the social opportunities offered, the salary they received and the support given to education in the institution.