Rekürrent aftöz ülserasyonlu Behçet hastalığı olan ve olmayan bireylerde olası etyolojik faktörlerden hla alt tipleri, interlökin-2,interlökin-6 ve t-regülatör hücre değerlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comparative assesment of the probable ethiological factors of hlasubtypes, interleukin-2, interleukin-6 and t-regulatory cell values in persons with or without recurrent aphthous ulceration Behçet?s disease
  1. Tez No: 267530
  2. Yazar: EMRE AYTUĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ NAMDAR PEKİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın amacı etyopatogenezi henüz belli olmayan Rekürrent Aftöz Ülserasyon (RAÜ)'un olası etyolojik faktörlerinden HLA alttiplerinin, IL-2/IL-6 ve T-regülatör hücre değerleri gibi genetik ve immünolojik faktörlerin rolünü araştırmak ve bu faktörlerin Behçet Hastalığı (BH) olan ve olmayan RAÜ'lü bireylerde değişkenlik gösterip göstermediğini saptamaktır.Tekrarlayan ağız yarası şikayeti ile başvuran ve Rekürrent Aftöz Ülserasyon ön tanısı koyulmuş bireyler hasta grubunu oluşturmuştur. Bu hasta grubundan çalışmaya katılmayı kabul eden Behçet Hastalığı tanısı koyulan 30 ve Behçet Hastalığı olmayan 30 birey çalışma grubuna dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the role of genetical and immunological factors such as IL-2/IL-6 and T-regulatory cell values of the probable ethiological factors of HLA subtypes of the RAU patients whose ethiopathogenesis is yet unknown and to determine whether these factors vary in RAU?s with BD.The patient base is made up of patients with oral ulcers and who are pre-diagnosed with recurrent aphthous ulceration. 30 individuals with Behçet?s disease and 30 patients who are without this disease who have accepted to be in this study are included in the study group.