Elit sporcularda kassal dayanıklılığın yüzeyel elektromyografi güç dağılımı parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of muscle endurance of the elite athletes by surface EMG power spectrum parameters
- Tez No: 267531
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Spor, Bioengineering, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Elit Sporcularda Kassal Dayanıklılığın Yüzeyel Elektromiyografi Güç Dağılımı Parametreleri İle DeğerlendirilmesiSpor performansının temel fiziksel değerlendirme ölçütlerinden biri olan kas yorgunluğunun değerlendirilmesinde, Yüzeyel Elektromiyografinin (YEMG) kullanımı artmaktadır. Çalışmamızda YEMG bulgularını değerlendirmek için kaynaklarda oldukça sık kullanılan Ortanca Frekans (OCF), Ortalama Frekans (OMF) ve Karelerin Ortalamasının Karekökü'nün (KOKK) elit güreşçilerin kassal dayanıklılık ve yorgunluk parametrelerini değerlendirmede uygun bir araç olup olmadığını ve sedanter bireylerle elit güreşçilerin yorgunluk profillerinin farklı olup olmadığını belirlemeyi amaçladık.Bu araştırma 19 elit güreşçi ve 19 sedanter birey üzerinde yapıldı. YEMG kayıtları dominant koldaki M. Biceps Brachii kasından dirsek eklemi 90° fleksiyonda iken alındı. Gönüllülere %50 ve %75 Maksimum İstemli Kontraksiyon (MİK) ile yorulana kadar sürdürülen izometrik kontraksiyonlar yaptırıldı. Dayanıklılık süreleri açısından gruplar arsında fark bulunmazken, her iki grupta da sinyal genliğinde artış, spektral parametrelerde düşük frekanslara doğru azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Surface Electromyography (SEMG) is increasingly used to monitor muscle fatigue as a basic physical evaluation parameter of sport performance. In this study, we aimed to determine whether the Mean Frequency (MNF), Median Frequency (MDF) and Root Mean Square (RMS) of the SEMG signal frequency spectrum are suited to evaluate muscle endurance and fatigue in elite wrestlers, and whether elite wrestlers have different fatigue profiles compared with sedentary people.This study was conducted on 19 elite wrestles and 19 sedentary men. The SEMG was recorded from the M. Biceps Brachii of the dominant hand at 90° flexion of the elbow joint. The subjects? sustained isometric contractions at 50% and 75% of Maximal Voluntary Contraction (MVC) till fatigue ensued. While no difference in endurance time was recorded between the groups, an increase in signal amplitude and a shift in spectral parameters to lower frequencies were observed in both groups. No significant differences were found for the spectral parameters MNF and MDF between groups (P>0.05).