Alkol bağımlısı olan ve olmayan kişilerde yeme davranış bozuklukları
Eating disorders among people with and without alcohol dependence
- Tez No: 267610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. PINAR AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeme bozuklukları ile alkol bağımlılığı arasındaki ilişki yıllardır merak konusu olmuş, araştırılmıştır. Araştırmamız; alkol bağımlısı olan ve olmayan kişilerde yeme davranış bozukluklarını saptamak amacıyla planlanan olgu kontrol çalışmasıdır. Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri kliniklerinde alkol bağımlılığı tanısı konup, bağımlılık tedavisi amacıyla hastaneye yatırılan 113 kişi olgu grubunu oluşturmuştur. Alkol kötüye kullanımı, bağımlılığı olmayan yaş, cinsiyet olarak benzer özellikteki 113 kişi kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılara sosyo demografik özellikleri, alkol kullanım özelliklerini tespit amacıyla anket, beslenme düzeylerini saptamak amacıyla da yeme tutum testi?26 (YTT?26) uygulanmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare, Fisher testleri, ölçümsel verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, t-testi veya Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The association between eating disorders and alcohol dependence has been investigated for years. The objective of this case control study is to determine the rate of eating disorders among people with and without alcohol dependence. The study included 113 cases with alcohol dependence who were diagnosed and hospitalized at the psychiatry clinics in Balıklı Rum Hospital. For the control group 113 individuals who were similar to cases in terms of age and sex but had neither alcohol dependence nor alcohol abuse were recruited. A questionnaire was used in order to determine the socio-demografhic characteristics and the patterns of alcohol use. , Eating disorders were determined through the Eating Attitudes Test (EAT?26). To compare the categorical variables chi-square and Fisher tests were used. To compare the continuous variables Kruskal Wallis, t test and Mann-Whitney U tests were used.