Uyku kalitesi üzerine bir çalışma: Özel Dal Hastanesi sağlık çalışanları örneği
A study about sleep quality: sample of a Special Branch Hospitall health clinical workers.
- Tez No: 267633
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarının uyku kalitesini ölçmek amacıyla tanımlayıcıolarak 21.1.2008- 21.4.2008 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Dr. Siyami ErsekGöğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan236 hemşire, 119 doktor ve 53 tıbbi destek elemanı ( laborant, röntgen teknikeri,anestezi teknikeri) toplam 408 sağlık çalışanı araştırmanın örneklemini oluşturdu.Verilerin toplanmasında Pittsburgh uyku kalite ölçeği (PUKÖ) ve kişisel bilgi formukullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde çalışmadaki kategorik verilerin diğerkategorik özelliklere göre durumunu incelerken ki-kare testi veya Fisher kesinolasılık hesabı yöntemleri kullanıldı. Tüm analizlerde anlamlılık seviyesi 0,05olarak kabul edildi.Çalışmaya alınan N=408 kişiden Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeğinde beş ve dahayüksek puan alanların sayısı 312'dir. Bu tüm grubun %76,5 oranına karşılıkgelmektedir. Bu bulgu örneklem grubunun uyku kalitesinin çok ileri düzeyde anlamlıolarak kötü durumda olduğunu gösterdi. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularagöre katılımcıların uyku kalitesi puan ortalamaları 6,96 ± 3,19'dir.Cinsiyet, eğitim durumu, haftalık çalışma saati, son bir ayda vardiya sistemindedeğişiklik olması ve uyumaya yardımcı olduğu düşünülerek düzenli olarak yapılangirişimlerin uyku kalitesi üzerinde bir etkisi bulunmadı.Yaş (yaşın büyük olması), medeni durum (evli olmak), çocuk sahibi olmak,çalışma yılı (çalışma yılının artması), çalışma şekli (sürekli gündüz çalışmak ) veson bir aylık dönemde akut bir hastalık geçirmek uyku kalitesini olumlu yöndeetkilerken, yaşanılan yer (lojmanda yaşamak), çalıştığı kurumdaki pozisyon (doktorveya hemşire olmak), çalıştığı klinik (yoğun bakım veya acil serviste çalışmak),gece nöbeti tutmak, gece nöbet sayısı, gece nöbetlerinin yaşamı zorlaştırması, mesaisaatlerindeki değişimler, kronik bir hastalığın olması ve evde bakıma muhtaç biryakının bulunmasının uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study sleep quality of employees of health sector is measured. Aftergetting required permissions 236 nurses, 119 doctors, 53 medical support employeestotally408 health sector employees- who worked between 21.1.08- 21.4.08 at Dr.Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospitalis included to the study . Pittsburgh sleep quality scale and personal data form is usedto collect data. Data is evaluated with ki-square test and Fisher test. P-value in allanalysis is accepted 0.05.Persons who score five points and more in Pittsburgh sleep quality scale are 312of n=408 is included the study. The rate of all groups is %76.5. The rate is comparedaverage %50 is found in advanced stage and is statistically meaningful.