Lise öğrencilerinde cinsel/üreme sağlığı sorunları ve risk davranışları
Sexual/reproductive health problems and risk behaviors in high school students
- Tez No: 267632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Araştırma, İstanbul İli Kadıköy İlçesinde öğretim gören lise öğrencilerinin Cinsel/Üreme Sağlığı mevcut durumu, konuya ilişkin sorunları ve risk davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve cinsiyetler arası karşılaştırmalı olarak planlanıp uygulanmıştır. Rastgele sayılar tablosuna göre İstanbul Kadıköy İlçesindeki 24 devlet lisesinden 6 lise belirlenmiş ve uygulamayı kabul eden 4 lisede çalışmaya katılıma gönüllü olan 735 kız, 808 erkek olmak üzere toplam 1543 öğrenci örneklem kapsamına alınmıştır. Veriler kız öğrenciler için 46, erkek öğrenciler için 38 sorudan oluşan veri toplama formları ve Ergen Sağlığı ve Gelişim Envanteri (ESGE) ile elde edilmiştir. Bu çalışmada ESGE'nin 10 alt ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is planned and applied to find out the level of knowledge and the needs of high school students about Sexual/Reproductive Health issues and problems in İstanbul Kadıköy district schools. The research is planned to be descriptive and comperative between genders. According to the table of random numbers 6 high schools were selected for research from total 24 high schools in Kadıköy district. 4 of the schools approved to participate to the research. The research sample is 735 girls and 808 boys total 1543 students volunteered and approved from that 4 high schools in Kadıköy district in İstanbul. The data were collected with the tests which are 46 items for girls, 38 items for boys and Adolescent Health and Development Inventory (AHDI) for both. 10 subscales of the AHDI were used.