Myastenia gravisli hastalarda yoğun bakimda uygulanan tedavi yöntemlerinin karşilaştirilmasi
Comparison of treatments in critically ill patients with myasthenia gravis
  1. Tez No: 267688
  2. Yazar: NAHİDEH MOGHANGARD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamız, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Cemalettin Öner Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) yapılmıştır. 1995-2003 yılları arasında yoğun bakım ünitemizde yatan tüm myastenik hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Bu yıllar arasında, daha önce myastenia gravis tanısı almış ve yoğun bakım takip ve tedavi endikasyonu konularak, YBÜ'e interne edilmiş 77 vaka dosyası bulunmuştur. Bu hastalardan bazıları değerlendirmeye aldığımız tarihler arasında bir, bazıları da birden fazla kez YBÜ'e takip ve tedavi amacıyla alınmışlardır. Bu özellikten yola çıkarak bazı değerlendirmeler dosya bazında yapılırken bazıları hasta bazında yapılmış ve bunlar değerlendirmeler sırasında belirtilmiştir.Hastalar YBÜ'de uygulanan, intravenöz immunoglobulin (İVİG), Azotioprine, steroid, ve plasmaferez tedavilerine göre sıralanıp yoğun bakım kalış süresi, mekanik ventilasyon ihtiyacı, gelişen ilave komplikasyonlar ve mortalite yönünden değerlendirilirken timektomi uygulanıp uygulanmamasının tedaviye olan etkileri araştırılmıştır.Komplikasyonlar hiç yok, hafif, orta, ağır olarak 4 kategoride değerlendirildi. Hafif olarak kabul edilen komplikasyonlar ateş ve hipotansiyon iken, orta dereceli komplikasyonlar diyare, atelektazi, pnömotorakstan oluşmaktadır. Ağır komplikasyonlar grubuna ise pnömoni, sepsis ve kardiyak arrest dahil edilmiştir.Bizim çalışma bulgularımıza göre de plasmaferezin mekanik ventilasyon ve yoğun bakım süresini anlamlı olarak azalttığı görülmüştür; ancak İVİG kullanımı bu parametrelerde anlamlı fark oluşturmamıştır. Mortalite açısından ise İVİG kullanımı mortaliteyi artırıyor gibi gözükmekle birlikte bu durum İVİG tedavisinin genel durumu ağır olan hastalara kullanılması ile ilişkili olabilir. Plasmaferez uygulananlarda pridostigmin (Mestinon®) dozlarında azalma olup, immmünosüpresif ajanların kullanımı kısıtlanmıştır; sonuç olarak oluşan komplikasyonlar da azalmıştır. Ayrıca steroid veya azotiopirine kullanımının mekanik ventilasyon ve yoğun bakım kalış sürelerine anlamlı etkisi olmadığı görülmüş ve timektomi olanlarla olmayanlar arasında anlamlı fark görülmemiştir.Sonuç olarak verilerimiz doğrultusunda plasmaferezin MG'li hastalarda mekanik ventilasyon ve yoğun bakım süresi üzerine komplikasyon (enfeksiyon, hipovolemi) oluşturmaksızın olumlu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was done in the Cemalettin Öner Intensive Care Unit of Istanbul Medical Faculty.Methods: 77 Myasthenia Gravis patients that were admitted to our intensive care unit between years of 1995 -2003 were evaluated retrospectively. So that some of these patients were admitted to intensive care unit for once and some of them for more than once between the years that we investigated, we made the assessment of data on the basis of the patients or on the basis of the files respectively. Plasmapheresis, intravenous immunoglobulin (IVIG) , azathioprine and steroid therapy were administered to these patients. The patients were classified considering type of their therapy.The length of intensive care unit stay, need for mechanical ventilation, mortality, effect of thymectomy on myasthenia gravis therapy and other complications were investigated. Complications were classified as; no complication, minor, mild and major complication. Whereas fever and hypotension were accepted as minor complications, diarrhea, atelectasia and pneumothorax were considered as mild complications. Major complications included pneumonia, sepsis and cardiac arrest.Results: Our data showed that , plasmapheresis significantly shortened the length of intensive care unit stay and mechanical ventilation time. On the other hand thymectomy, IVIG ,steroid and azathioprine therapy had no effect on these two parameters. Mortality was found higher in IVIG group than the others. Because of IVIG was given to severely ill patients, this high mortality in IVIG group may be due to bad patients condition of this group. In the patients under plasmapheresis, pridostigmin (Mestinon) doses reduced, immunosuppressive medication was limited and complication rates were decreased.Conclusion; in consideration of our data ,we can say that plasmapheresis does not cause any serious complications and reduced mechanical ventilation time and length of intensive care unit stay .