Spinal infeksiyonlarda klinik ve laboratuvar özelliklerin araştırılması
The evaluation of clinical and laboratory features of spinal infections
- Tez No: 267687
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZSÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Spinal infeksiyonları, çeşitli mikroorganizmalar ile oluşan septik diskit, spondilit, paravertebral apseler ve epidural apseler gibi hastalıkları kapsayan bir antitedir. Tüberkülöz spondilodiskit (TS), pyojenik spondilodiskit (PS) ve Brucella spondilodiskiti (BS) vakalarının klinik ve laboratuvar özellikleri karşılaştırılarak gruplar arasındaki farkların ve karakteristik özelliklerinin ortaya çıkarılması amaçlandı.Yöntem: Geriye dönük olarak tasarlanan bu çalışmada, 1 Ocak 1998- 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında hastanemizde spinal infeksiyonu tanısı ile izlenen erişkin (?18 yaş) hastalar incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru şikayeti, şikayetlerinin süresi, eşlik eden hastalıkları, fizik muayene bulguları, nörolojik defisit varlığı, laboratuvar bulguları, radyolojik bulgular, etyolojik etken, aldığı tedavi ve tedavi süresi hazırlanan forma kayıt edildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 103 hastanın 50'si kadın ve 53'ü erkek idi. Hastaların ortalama yaşı 51.71±15.69 idi. Vakaların 46'sı TS, 37'si PS ve 20'si BS olarak tanımlandı. En sık başvuru şikayeti bel ağrısı (%90.2) idi. Şikayet süresi, TS grubunda 150±19 gün, PS grubunda 60±12 gün ve BS grubunda 53±29 gün olarak saptandı. Fizik muayenede infekte vertebra bölgesinde ısı artışı, PS grubunda %18.9, TS grubunda %2.1 oranında saptandı. Lokalize kızarıklık PS grubunda %21.6, TS grubunda %2.2 oranında saptandı. Vakaların %18.4'ünde nörolojik defisit saptandı. TS vakalarında %41.3 torakal ve PS vakalarında %67.6 lomber bölge tutulumu saptandı. Epidural apse %6.8, paraspinal apse %24, psoas apsesi %3 vakada saptandı. BT eşliğinde biyopsi ile örneklemenin mikrobiyolojik etkeni saptamadaki duyarlılığı %56.7, intraoperatif alınan örneklemenin duyarlılığı ise %35.5 olarak saptandı. PS grubunda üreyen etkenlerin sıklığı sırası ile %24.3 MSSA, %16.2 MRSA, %5.4 Escherichia coli, %2.7 Pseudomonas aeruginosa ve %2.7 Enterococcus faecium idi. Vakaların %35.1'nin kültüründe üreme olmadı. 46 TS vakasından kültürü yapılan %78.3 vakanın %50'sinde üreme olmazken %28.3'ünde Mycobacterium tuberculosis üredi. BS vakaların %10'ununda Brucella spp üredi. Vakaların %31.1'inde ameliyat yapılmıştı. TS grubunda %45.7, PS grubunda %27, BS grubunda ise %5 oranında cerrahi girişim yapılmıştı. Tedavi süresi TS vakalarında 362±65 gün, PS vakalarında 103±59 gün, BS vakalarında ise 105±48 gün olduğu saptandı.Sonuçlar: TS grubunda, en çok vakanın olduğu, bu grupta vakaların daha genç yaşta olduğu, şikayet süresinin daha uzun olduğu saptandı. PS grubunda, lokalize ısı artışı ve kızarıklık bulgusunun daha sık olduğu, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, CRP ve eritrosit sedimantasyon hızı değerinin daha yüksek olduğu saptandı. Torakal bölge tutulumu en sık TS vakalarında, lomber bölge tutulumu ise en sık PS vakalarında saptandı. En çok apse TS grubunda saptanırken en az apse BS grubunda saptandı. En sık izole edilen paraspinal etken S. aureus, ikinci sıklıkta ise M. tuberculosis idi. TS vakalarında, histopatolojik tanısal bulguların oranının %69.6 olduğu, ameliyat oranının daha yüksek olduğu ve tedavi süresinin daha uzun olduğu saptandı. Spinal infeksiyonlarda her ne kadar klinik ve laboratuvar özellikler arasında kimi belirleyici özellikler olsa dahi etkeni saptamak için doku kültürü ve histopatolojik incelenmesinin oldukça önem taşıdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal infections encompass a spectrum of distinct disease entities such as septic discitis, vertebral osteomyelitis, and paravertebral-epidural abscess, caused by a wide variety of organisms. Clinical and laboratory features of spinal infections were reviewed retrospectively. Tuberculous spondylodiscitis (TS), pyogenic spondylodiscitis (PS) and brucellar spondylodiscitis (BS) clinical and laboratory features between these groups were compared. This study aimed to reveal differences and the characteristic features between the groups.Methods: Adult patiens with spinal infections that inspected between of January 1998 and July 2009 in our hospital were evaluated retrospectively. Age, sex, complaints, duration of complaint, comorbidity, physical findings, subsistence of neurolojical deficiency, laboratory findings, radyolojical findings, causative organisms, treatment and duration of treatment were noted.Results: Included in the study of 103 patients who were 50 women and 53 men, with a mean age of 51.71 ± 15.69. Group TS included 46 patients, group PS 37 patients and group BS 20 pateints. The most common complaints was back pain (90.2%). Duration of complaints the TS group 150 ± 19 days, PS group 60 ± 12 days and BS group was determined as 53 ± 29 days. Physical examination temperature increase in vertebra in the PS group 18.9% and 2.1% in the TS group was detected. PS group 21.6% was localized redness, in the TS group was detected at a rate of 2.2%. Of cases 18.4% neurological deficits were detected. 41.3% of TS cases in thoracic and 67.6% of PS cases in lumbar spine involvement were detected. 6.8% epidural abscess, 24% paraspinal abscess, 3% psoas abscess was found in of cases. CT-guided percutaneous needle biopsy of spine was determined the causative organism by 56.7% sensitivity. Intraoperative is taken of sampling was determined the microbiological agents by 35.5% sensitivity. PS group while the frequency of the isolated causative organisms were 24.3% MSSA, 16.2% MRSA, 5.4% Escherichia coli, 2.7% Pseudomonas aeruginosa and 2.7% Enterococcus faecium respectively. Brucella sp were isolated in the 10% of BS cases. The surgery was performed in 31.1% of cases. Surgery was performed 45.7% in the TS group, 27% in the PS group and 5% in the BS group. Duration of treatment in cases of TS 362 ± 65 days, in cases of PS 103 ± 59 days and in cases of BS 105 ± 48 days were detected.Conclusions: Most of the cases, of cases in the younger and longer duration of complaints was found in TS group. Localized increase in temperature and redness were more often also leukocyte, neutrophil, CRP and erythrocyte sedimentation rate (ESR) values were found to be higher in PS group. The thoracic region is involved most frequently in cases of TS and lumbar region is involved most frequently in cases of PS were detected. Most abscesses identified in TS group when at least abscess was observed in BS group. S. aureus were isolated as the most common microbiological agents and M. tuberculosis were identified as the second most common microbiological agents. In TS cases diagnostic histopathological findings rate was 69.6% and the rate of surgery is higher in this group than other groups. Duration of treatment were found longer than other groups also in TS cases. Clinical and laboratory features of spinal infections are distinctive features although tissue culture and histopathologic examination of tissue was very important to identify causative organisms.