Sezaryan sonrası ağrı tedavisinde intravenöz Parasetamol ve Tramadol'ün anne ve emen bebekte etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of Paracetamol and Tramadol on mother and her infant used after c-section
- Tez No: 267814
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PERVİN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda elektif sezaryan vakalarında parasetamol ve tramadolün postoperatif analjezik etkileri, anne ve bebek için güvenilirliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, normal sağlıklı gebelerde genel anestezi ile elektif sezaryan yapılan fiziksel durumu ASA I-II sınıfı 90 gebeye uygulanmıştır Standart anestezi tekniği uygulanan gebelere, plasenta çıkarıldıktan sonra bir gruba intravenöz 15mg/kg parasetamol, diğer gruba 2mg/kg tramadol 15 dk içinde verildi. Postoperatif KAH, KB, SS, VAS (1?10) değerlendirildikten sonra, hastaya tramadol ya da parasetamol ile hazırlanmış kontrollü analjezi cihazı takıldı. Postoperatif analjezi için kullanılan ilaçların annede analjezi etkinliği ve yenidoğanı nasıl etkilediği BNBA skalası ile karşılaştırıldı. Parasetamol grubunda postoperatif KAH, SS, VAS ölçümleri ve ilaç istek miktarları tramadol grubuna göre yüksek, ilaç tüketim süresi daha kısa bulunmuştur. Bazı hastalara postoperatif 1-2 saat kum torbası konulması VAS değerlerini ve ilaç istek miktarını arttırmış ve kaldırılmasıyla VAS değerleri azalmış ve ilaç istek miktarları kum torbası kullanılmayan grupla aynı bulunmuştur.Tramadol grubunda yenidoğanın uyanıklığının ve oryantasyonunun baskılandığı ve kümülatif PCA opioid kullanımına bağlı zaman içerisinde baskılanmada artış bulunurken, parasetamol grubunda zamanla değişim görülmemektedir. Parasetamol yeterli analjezi sağlamamakta, ancak yenidoğana geçiş açısından güvenilir bir ajandır. Tramadol ise daha iyi analjezi sağlayıp, anne sütüne geçmesiyle bebeğin baskılanmasına neden olmaktadır. Daha başarılı analjezi ve güvenlik için dengeli kombinasyon yaparak daha düşük tramadol dozuyla iki ilacın etkilerini potansiyelize edilmesi araştırmaya açıktır.
Özet (Çeviri)
To investigate the postoperative analgesic effects of paracetamol and tramadol in elective c-sections as well as their safety both for mother and her baby. Ninety healthy pregnant women with ASA class I-II physical state who underwent elective c-section under general anesthesia were enrolled. Following standard anesthesia after removal of placenta, the first and second groups of patients received 15 mg/kg paracetamol and 2 mg/kg tramadol in 15 minutes respectively. After assessment of postoperative HR, BP, RR, VAS (1-10); a PCA device which contains either tramadol or paracetamol was used. Analgesic and neonatal effects (assessed by BNBA scale) of agents were evaluated. In paracetamol group postoperative HR, RR, VAS and analgesic request were higher whereas duration of consumption of analgesic agent was shorter compared to tramadol group. Postoperative application of sand pack is associated with increased VAS and higher demand for following analgesic removal of pack VAS values decreased and request for analgesia became similar to the control group. In tramadol group, awakeness and orientation of newborn was supressed and rate of supression increased in time due to cumulative administration of opioids, however no time dependent change was observed in paracetamol group. Although paracetamol doesn?t maintain adequate analgesia, it?s considered safe for newborn. In contrast, better analgesia can be achieved by tramadol however newborn can be depressed since it passes to breastmilk readily. Potentialization of effects of both agents by using balanced combinations with lower doses of tramadol to maintain both better analgesia and safety should be further investigated.