Primer mitral kapak prolapsusu olan çocuklarda QT dispersiyonu ve ventriküler ritm bozuklukları
QT dispersion and ventricular arrhythmias in children with primary mitral valve prolapse
  1. Tez No: 267815
  2. Yazar: EBRU YALIN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇBu çalışmada, primer MKP'li çocuklarda ventriküler ritm bozuklukları araştırıldı ve QTdispersiyonu ve kalp hızı değişkenliği ölçümleri ile ventriküler ritm bozuklukları arasındakiilişki belirlenmeye çalışıldı.MATERYEL ve METODPrimer MKP tanısıyla izlenen 42 hasta ile 32 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. 12 derivasyonlu EKG'leri, 24-saatlik ritm Holter incelemeleri ve kalp hızı değişkenliği parametreleri değerlendirildi. Elektrokardiyogramlar dijital ortamda büyütüldü ve el ile QT aralığı, düzeltilmiş QT mesafesi ve QT dispersiyonu ölçümleri yapıldı. Ritm Holter incelemede saptanan ventriküler ritm bozuklukları, modifiye Lown ölçütlerine göre sınıflandırıldı. Hastalar, ventriküler erken atım sayısına göre gruplara ayrıldı: (grup 1: ventriküler erken atımı olmayan hastalar, grup 2: ventriküler erken atım sayısı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate ventricular arrhythmias in children with primary mitral valve prolapse and also to determine the relationship between QT dispersion, parameters of heart rate variability and ventricular arrhythmias .MATERIAL and METHOD42 children with primary mitral valve prolapse and 32 healthy controls were participated in the study. 12-derivation electrocardiogram recordings, 24-hour rhythm Holter analyses and parameters of heart rate variability were studied. QT interval was measured manually on a high-resolution computer screen. Corrected QT interval and QT dispersion were calculated. Ventricular arrhythmias were classifed according to Lown criteria. Patients were separated into three groups according to the number of their ventricular premature beats in 24 hours. (group 1: patients with no ventricular premature beats, group 2: number of ventricular premature beats