Perinatal asfiksi ve hipoksik iskemik ensefalopati tanısıyla izlenen olguların retrospektif incelenmesi
Evaluation of patients with asphixia and hipoxic ischemic encephalophaty retrospectively
  1. Tez No: 267822
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. ERCAN KIRIMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Perinatal asfiksi, tanı ve tedavi yöntemlerindeki tüm gelişmelere rağmen gelişmiş ülkelerde bile yenidoğan mortalite ve morbiditesinin en başta gelen sebeplerindendir. Bu çalışmada perinatal asfiksi nedeniyle yenidoğan ünitesinde yatırılmış hastalarımızın antenatal, natal ve postnatal risk faktörlerini incelemek, Sarnat&Sarnat HİE evrelemesine göre sınıflandırılmasını, konvülziyonun ve mortalite oranlarının belirlenmesini, demografik veriler ve diğer parametreler arasında ilişki olup olmadığını saptamayı ve yıllar içerisinde olguların birçok parametre açısından değişim olup olmadığını göstermeyi amaçladık.Çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Servisine Ocak 2005-Aralık 2008 tarihleri arasındaki dört yıllık süre içerisinde perinatal asfiksi tanısı ile yatırılan 225 yenidoğan retrospektif olarak değerlendirildi. Bu süre içinde perinatal asfiksi sıklığı %9 olarak bulundu. Perinatal asfiksi tanısı alan 225 olgunun 153'ü (%68) erkek ve 72'si (%32) kız bebeklerden oluşmaktaydı. Sarnat&Sarnat evrelemesine göre olgularımızın 90'ı (%40) evre I, 77'si (% 34.2) evre II ve 58'i (% 25.8) evre III olarak değerlendirildi. Perinatal asfiksili olguların 90'ı (%40) yenidoğan döneminde eksitus oldu. Tüm olgular arasında 90 (%40) olgu konvulziyon geçirirken, konvülziyon geçiren hastalar evrelere göre karşılaştırıldığında; evre I olguların 17'si (%20.2), evre II olguların 50'si (%64.9), evre III olguların 23'ü (%39.6) konvülziyon geçirmişti. Evre II ve III te evre I'e göre konvülziyon oranı daha yüksekti. Bu durum istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
İnspite of the recent diagnostic and therapeutic advances; perinatal asphyxia is one of the leading cause of neonatal mortality and morbidity even in devoloped countries. In this study newborns with perinatal asphyxia who were hospitalized in our neonatolgy unit were evaluated to determine antenatal, natal and postnatal risk factors, HİE staging according to Sarnat&Sarnat classification , presence of convulsion and mortality rates, and demographic datas and the changes among these parameters through 4 years from 2005-2008.İn this study; from January 2005 to December 2008 (in a period of 4 years ) ; 225 newborns with perinatal asphyxia were evaluated retrospectively among 2500 patıents hospitalized in Yüzüncü Yıl University Medicine Faculty Neonatology Department. Perinatal asphyxia frequency was found to be 9 % . Of the 225 patients 72 were female (32 %) and 153 were male (72 %). Acording to Sarnat&Sarnat staging; 90 neonates (40%) were in stage I, 77 neonates (%34,2) in Stage II and 58 neonates (%25,8) in stage III. The number of patients who died during neonatal period were 90 (40%). Among the all patients; Ninety (40 %) neonates had convulsions. When we compared the patients who had convulsions; 17 patients (20.2%) were Stage I ,50 patients (64.9%) were stage II and 23 patients (39.6%) were stage III. İn stage II and stage III convulsion rate was higher and that was statistical significant.