Parotis bezi tümörlerinin benin-malin ayrımında ve benin olanların sınıflandırılmasında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin katkısının değerlendirilmesi
Contribution of diffusion-weighted MRI in distinguishing between benign and malignant parotid gland tumours and classification of the benign ones
- Tez No: 267924
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, parotis bezi tümörü saptanan olgularda bu lezyonların benin/malin ayrımı ve benin olanların kendi içerisinde sınıflandırılması için ADC (Apparent Diffusion Coefficient) değerlerini hesaplayarak, difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin, konvansiyonel MRG sekanslarına ek olarak son tanıya katkısını değerlendirmektir.Gereç ve yöntem: : Çalışmaya parotis bezinde toplam 41 lezyonu olan 40 hasta alındı. Tüm hastalara difüzyon ağırlıklı MRG (DAG) ve ADC ölçümleri yapılarak tüm lezyonların ortalama ADC değerleri hesaplandı. Son tanıya göre 28 tane benin, 13 tane malin lezyon saptandı. Bu lezyonlardan pleomorfik adenom, Warthin tümörü ile malin tümörler arasında ve benin tümörlerin alt grupları arasında ADC değeri açısından ikili karşılaştırmalar yapıldı. Ayrıca pleomorfik adenomu tüm benin ve malin tümörlerden, Whartin tümöründen ve malin tümörlerden; malin tümörleri whartin tümöründen ayırt etmek için ROC eğri analizi kullanılarak optimal cutoff ADC değerleri bulundu. DAG için duyarlılık, özgüllük ve eğri altında kalan alan %95 güven aralığı (CI) ile hesaplandı.Bulgular: Parotis bezinin en sık benin ve malin tümörleri sırasıyla pleomorfik adenom ve sekonder tümörler idi. En yüksek ADC değeri 2.10±0.26×10-3 mm²/sn ile pleomorfik adenomlara aitti.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to calculate ADC (Apparent Diffusion Coefficient) values in the patient that parotid gland tumours has been determined for differentiation of these lesions as benign or malignant and classification benign ones themselves; and also to show how diffusion-weighted imaging (DWI)?s additionally contribution to conventional MR sequences in the final diagnosis.Materials and Methods: Fourty patients which have 41 parotid masses were included to the study. The mean ADC values were calculated for all of lesions by performing DWI and ADC measurements. 28 benign and 13 malignant tumours were detected as a final diagnosis. The comparisons of these lesions within benign subgroups and also between pleomorphic adenomas, Warthin?s tumours and malignant tumours were done. The optimal ADC cutoff value was determinated for discriminating of pleomorphic adenoma from all benign and malignant tumours, Warthin?s tumours and malignant tumours; malignant tumours from Warthin?s tumours by using ROC curve analysis.Results: The most often benign and malignant tumours of parotid gland were pleomorphic adenoma and secondary tumours respectively. The highest ADC value as 2.10±0.26×10-3 mm²/s was belong to pleomorphic adenoma.