Yenidoğan geçici takipnesinde serum NT-proBNP'nin önemi
The role of serum NT-proBNP in the transient tachypnea of the newborn
  1. Tez No: 268008
  2. Yazar: SEMRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MANSUR TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yenidoğanın geçici takipnesi, yenidoğan döneminde respiratuar distresin sık karşılaşılan nedenlerinden birisidir. Günler içerisinde kendiliğinden düzelmesine karşın, bazen mekanik ventilasyonu gerektirecek biçimde komplikasyonlarla seyredebilmektedir. Son yıllarda ratların alveoler tip II hücre kültürlerinde natriüretik peptitlerin etki ettiği reseptörlerin eksprese olduğu, atrial natriüretik peptidin (ANP) bu hücrelerde amilorid sensitif Na+ transportunu böbrek tübüllerindekine benzer biçimde azalttığı ve dolayısıyla Na+ reabsorbsiyonunu konsantrasyona bağımlı bir biçimde inhibe ettiği gösterilmiştir. BNP'nin bu reseptörlere etki ettiği bilinmektedir ve belkide akciğerde sıvı absorpsiyonunda bir rol üstlenebileceği düşünülmektedir. Biz bu çalışmamızda yenidoğanın geçici takipnesinin patogenezinde BNP'nin rolünü araştırmayı planladık.Yenidoğanın geçici takipnesi tanısı alan 43 bebeğin doğumu takiben ilk 24 saat içerisinde ölçülen serum NT-proBNP düzeyleri, 29 sağlıklı yenidoğanla karşılaştırıldı. Grupların ortalama gestasyonel yaşları benzerdi (çalışma grubu: 35,7±1,7 hafta, kontrol grubu: 35,7±0,8 hafta). Çalışma grubunun ortalama NT-ProBNP düzeyi 6,7 ng/ml (1,3?21,0) iken kontrol grubunda bu değer 7,5 ng/ml (2,7?21,0) olup gruplar arasında NT-proBNP düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0,491).Bu araştırmanın sonuçlarına göre, yenidoğanın geçici takipnesinin fizyopatolojisinde NT-proBNP'nin bir rolünün olmadığı ve etyolojide rol alması muhtemel diğer nedenlerin araştırılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transient tachypnea of the newborn (TTN) also known as wet lung disease, is a common cause of respiratory distress in the newborn. Although TTN is usually benign and self-limited, it sometimes causes some complications like mechanical ventilation requirement. Its exact etiology and pathogenesis still remain obscure. Some studies showed that in type II alveolar epithelial cells of rat lung expressed natriüretic peptide receptors and atrial natriuretic peptide (ANP) decreases the amiloride sensitive Na+ transport in the lungs so inhibits Na+ reabsorbtion like in renal tubules with these receptors. BNP acts these receptors also and may be plays a role in absorption f lung fluid. In this study, we aimed to investigate the role of NT-proBNP in the pathogenesis of TTN. For this purpose, serum NT-proBNP concentrations of 43 newborns diagnosed as TTN were studied and compared with 29 healthy controls. The gestational ages of two groups were similar ( TTN group: 35,7±1,7; control group: 35,7±0,8). The serum NT-proBNP concentrations were 6,7 ng/ml (1,3?21,0) and 7,5 ng/ml (2,7?21,0) in TTN and control group in respectively. There was no significant difference between the groups for NT-proBNP level.In this study, we could not demonstrate any role of NT-proBNP in the pathogenesis of TTN although we believe that further studies are needed to investigate other etiological causes in pathogenesis of TTN.