Universal mobil teknoloji sistem dalgalarına maruziyetin olası ototoksik etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi (Deneysel çalışma)
Analysis of the possibble ototoxic efects of universal mobile technology system waves comparatively
- Tez No: 268007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda sıçanlarda Universal mobil teknoloji sistem (UMTS) ya da yaygın adıyla 3G dalgalarına maruziyetin olası ototoksik etkisini amikasinin ototoksik etkisi ile karşılaştırmayı hedefledik.Materyal ve Metod: Çalışma 24 adet sağlıklı erişkin dişi Wistar Albino sıçan kullanılarak yapıldı. Deneydeki sıçanlar 3 gruba ayrılarak incelendi. 1. grup günde 30 dak. 90 gün boyunca 1950MHz frekansında UMTS dalgasına maruz bırakıldı. 2. gruba 14 gün boyunca 200mg/kg intramusküler amikasin verildi. 3. grup ise kontrol grubu idi. Distraction product otoacoustic emission (DPOAE) kullanılarak çalışmanın başında ve sonundaki işitme fonksiyonları değerlendirildi ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Sonuç : Çalışmamızda UMTS dalgalarına maruz bırakılan grupta çalışma başında ve maruziyet sonunda yapılan ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (P>0.005). UMTS dalgalarına maruz bırakılan grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamı bir fark yoktu (P>0.005).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to asses the effects of electromagnetic waves produced by universal mobile technology system (UMTS) on hearing and to compare its effect on hearing with the effects of amicasine.Material and Method : 24 female wistar albino rats were used for the study. Rats were divided in 3 groups. First group was exposed to 1950 MHz electro magnetic waves of UMTS 30 minutes daily for 90 days, second group was exposed to 200mg/kg amicasine. Third group was a control group. Hearing levels were measured by distraction product otoacoustic emission (DPOAE) at the beginning and end of the study. Results were compared statistically.Results : There was not statistically significant difference between DPOAE results of the UMTS group at the beginning and end of the study (P>0.005). When the results of UMTS group and control group were compared, there was not also statistically significant difference (P>0.005).