Düzgün yayılı yük etkisindeki kalınlığı lineer değişen kalın plakların Mindlin plak teorisi kullanılarak incelenmesi
Analysis of linearly tapered thick plates subjected to uniformly distributed loads by using Mindlin?s theory
  1. Tez No: 268011
  2. Yazar: SEDAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Plaklar inşaat mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan yapı elemanlarıdır. Bu elemanlar narinliklerine (kalınlık/kısa kenar) göre ince ve kalın plaklar olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Teknik literatürde narinliği 1/20'den küçük olanlar ince plak, büyük olanlar ise kalın plak olarak adlandırılmaktadır.Bu çalışmanın amacı farklı mesnet koşullarına, kenar oranlarına (b/a) ve kalınlık/kenar (t/a) oranlarına sahip düzgün yayılı yüke maruz kalınlığı lineer değişen dikdörtgen kalın plakların Mindlin plak teorisi kullanarak incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalınlığı lineer değişen kalın plaklar konusunda daha önce yapılan çalışmalar verildikten sonra Mindlin plak teorisi ve problemin sonlu elemanlar yöntemine göre formülasyonu verilmekte, çalışmanın amaç ve kapsamı sunulmaktadır. İkinci bölümde çalışmanın amacı doğrultusunda modellenen plaklar hankında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, çalışmada dikkate alınan plaklardan elde edilen bulgular tablolar ve grafikler halinde sunularak irdelenmektedir. Dördüncü bölümde bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar sunulmakta ve bunlara bağlı olarak bazı öneriler getirilmektedir. Bu son bölümü kaynaklar listesi izlemektedir.Sonuç olarak b/a oranındaki değişimin mutlak değerce maksimum yerdeğiştirme ve eğilme momenti üzerindeki etkisi kalınlık/kenar oranındaki değişiminin daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
Plates are structural elements which are commonly used in the building industry. A plate is considered to be a thin plate if the ratio of the plate thickness to the smaller span length is less than 1/20, it is considered to be a thick plate if this ratio is larger than 1/20.The aim of this paper is to analyze the linearly tapered thick plates using Mindlin?s theory and to determine the effects of the different thickness/span ratio, aspect ratio and boundary conditions on the free responses of the tapered thick rectangular plates subjected to uniformly distributed loads.The study consists of four chapters. In the first chapter, after a brief literature review is presented, Mindlin?s theory and finite element formulation of the problem is presented, and then, the purpose and scope of the study are given. In the second chapter, the plates modelled for his study are presented. In the third chapter, the results obtained from the study are presented in tables and graphics forms and then evaluated. In the fourth chapter, the conclusions drawn from the results are presented and recommendations are made. This chapter is followed by a list of references.It is conluded that, in general, the effect of the changes in the aspect ratio on the absolute maximum displacement and bending moments is more effective than the effect of the changes in thickness/smaller span ratio.