Juvenil idiyopatik artritli hastalarda oksidatif stres değişkenlerinin değerlendirilmesi ve klinik bulgular arasındaki ilişkisi
Assessment of oxidative stress parameters in juvenile idiopathic athritis and association to clinical findings
- Tez No: 268010
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Juvenil idiyopatik artrit (JİA), kronik inflamasyonla giden, tedavi edilmediğinde ya da yetersiz tedavi edildiğinde eklemlerde harabiyet sonucu yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği, çocukluk çağı inflamatuar hastalıklarındandır. Patogenezi henüz tam bilinmemekle beraber, herhangi bir nedenle başlayan nötrofil aktivasyonu sonucu eklemlerde tetiklenen inflamasyon, açığa çıkan serbest oksijen radikalleri ve yetersiz kalan antioksidan sistemin hastalığın kronikleşmesinde rol oynayabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada hastalıktaki mevcut inflamasyonla oksidan-antioksidan sistemler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Eylül 2009 ile Aralık 2009 tarihleri arasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Romatoloji Polikliniğine başvuran JİA tanısı almış 45 hasta alındı. Bu hastalar fizik muayene yapıldıktan ve almakta oldukları tedaviler açısından sorgulandıktan sonra, hastalardan tam kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, eritrosit sedimentasyon hızı, CRP, AOPP, MPO, tiyol, TOK, TAOK ve neopterin düzeyleri çalışılmak üzere kan örnekleri alındı.Bulgular: Çalışmaya 45 hasta alındı. Hastaların ortalama yaşı 9.6 yıl idi. Kız/erkek oranı 1.5 (K/E=27/18) idi. Hastaların 21'ine oligoartiküler JİA, 17'sine poliartiküler JİA ve yedisine sistemik JİA tanısı konulmuş olup, çalışma sırasında 23 hasta aktivasyon, 22 hasta ise remisyon dönemindeydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Juvenile idiopathic arthritis is an inflammatory disease of childhood accompanied by chronic inflammation in which quality of life is negatively affected due to damage of joints in cases of no or inadequate treatment. Although pathogenesis is poorly understood, it is thought that a triggered inflammation by neutrophil activation due to any reason, released free oxygen radicals and insufficiency of antioxidant system should play role in the chronic course of this disease. In present study, it was aimed to identify the relationship between inflammation in this disease and oxidant-antioxidant systems.Material and Method: 45 patients with JIA who referred to Rheumatology Outpatient Clinic of Pediatrics Department, Erciyes University, Medicine Faculty between September, 2009 and December, 2009 were included to the study. In these patients, blood samples were taken to perform complete blood count, liver and renal function tests and, measurements of erythrocyte sedimentation rate (ESR), CRP, AOPP, MPO, thiol, TOK, TAOK and neopterin levels, following physical examination and questioning for current treatments.Results: Mean age of patients was 9.6 years. Female: male ratio was 1.5 (F/M=27/18). Oligoarticular JIA was diagnosed in 21 of the patients, whereas polyarticular JIA and systemic JIA in 17 and 7 of patients, respectively. During study period, 23 patients had active disease, while 22 patients in remission.