Continuous time control of make-to-stock production systems
Stoğa-üretim sistemlerinin sürekli zamanda kontrolü
  1. Tez No: 268045
  2. Yazar: ÖNDER BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MURAT FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada paralel üretim kanalları ve birden çok müşteri sınıfına sahip stoğa-üretim sistemleri için üretim ve stok tayınlama kontrol problemleri ele alınmaktadır. Çalışmada, bağımsız Poisson talep süreçleri varsayılmıştır. Karar anlarında kontröller, stok paylaştırma kararı ile birlikte aktif olan üretim kanal sayısınının arttırılıp arttırılmayacağını belirtir. Daha önce verilen üretim siparişleri iptal edilemez. Üssel ve Erlang dağılımına sahip üretim zamanlı sistemler sırasıyla M /M /s ve M/Ek/s stoğa-üretim kuyruk modelleri olarak incelenmiştir. Maliyet fonksiyonun ve en iyi üretim ve tayınlama politikalarının özellikleri belirlenmiştir. En iyi üretim politikasının duruma-bağımlı temel-düzey politikası ve en iyi tayınlama politikasının duruma-bağımlı eşik tipi politika olduğu gösterilmiştir. M /M /s modeli için, herhangi bir siparişin iptal edilebilmesine izin verildiğinde, en iyi üretim politikasının ya hep-ya hiç tarzı bir politikaya dönüştüğü ispatlanmıştır. Tam iptal esnekliği olan ve hiç esnekliği olmayan modellerin yanısıra, kısmi sipariş iptal esnekliğini içeren model de incelenmiştir. Çalışmada ayrıca kapasite kısıtı olmayan tedarik kanalına sahip sistemler için, beklenen siparişlerin ulaşmalarına kalan zamanı kullanan, yeni bir devingen tayınlama politikası önerilmektedir.Bu çalışmayla, stoğa-üretim sistemlerini şimdiye kadar tek bir üretim kanalıyla modelleyen çalışmaları içeren teknik yazına önemli katkıda bulunulmaktadır. Çalışmada ele alınan modellerde üretim kanalı sayısı herhangi bir değeri alabilecek şekilde serbest bırakılarak, kapasite kısıtı olan ve olmayan sistemlerin aynı anda incelenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We consider the problem of production control and stock rationing in a make-to-stock production system with multiple servers ?parallel production channels--, and several customer classes that generate independent Poisson demands. At decision epochs, in conjunction with the stock allocation decision, the control specifies whether to increase the number of operational servers or not. Previously placed production orders cannot be canceled. We both study the cases of exponential and Erlangian processing times and model the respective systems as M /M /s and M /Ek /s make-to-stock queues. We characterize properties of the optimal cost function, and of the optimal production and rationing policies. We show that the optimal production policy is a state-dependent base-stock policy, and the optimal rationing policy is of state-dependent threshold type. For the M /M /s model, we also prove that the optimal ordering policy transforms into a bang-bang type policy when we relax the model by allowing order cancellations. Another model with partial order-cancellation flexibility is provided to fill the gap between the no-flexibility and the full-flexibility models. Furthermore, we propose a dynamic rationing policy for the systems with uncapacitated replenishment channels, i.e., exogenous supply systems. Such systems can be modeled by letting s --the number of replenishment channels-- go to infinity. The proposed policy utilizes the information on the status of the outstanding replenishment orders.This work constitutes a significant extension of the literature in the area of control of make-to-stock queues, which considers only a single server. We consider an arbitrary number of servers that makes it possible to cover the spectrum of the cases from the single server to the infinite servers. Hence, our work achieves to analyze both the exogenous and endogenous supply leadtimes.