A hybrid inventory control policy for medical supplies in hospitals
Hastanelerdeki tıbbi sarf malzemeleri için karma envanter kontrol politikası
  1. Tez No: 268046
  2. Yazar: GÖKÇE AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, incelediğimiz bir hastane ortamında kullanılan tıbbi sarf malzemeleri içinbir envanter kontrol problemi incelenmiştir. Bu hastanede tıbbi sarf malzemeleri herkatta bulunan hasta bakım istasyonlarında belirli miktarlarda tutulmakta ve kathemşireleri tarafından yatan veya ayakta tedavi gören hastalar için kullanılmaktadır.Hasta bakım istasyonları kapasiteli bir el arabası kullanılarak ana depodan yenidendoldurulmaktadır. Ele alınan örnek katta tıbbi sarf malzemeleri için gün içerisindeveya gece herhangi bir saatte talep görülebilmektedir. Gün içerisinde hasta bakımistasyonları herhangi bir zamanda sürekli olarak yeniden doldurulabilirken; çalışmasaatleri dışında ana depo kapalı olduğu için bu mümkün olmamaktadır. Böyle birsisteme uygun olarak karma bir envanter politikası önerilmiştir. Bu politikada güniçerisindeki envanter kontrolü için sürekli yeniden gözden geçirilen toplu siparişpolitikası önerilirken; gece için bir dönemsel gözden geçirme politikası önerilmiştir.Performans kriteri, hedeflenen hizmet düzeyinin sağlanması olarak belirlenmiştir.Özel bir durum olarak tek ürünlü sistemde politika parametrelerin elde edilebilmesiiçin kesin ifadeler türetilmiştir. Çok ürünlü sistem için ise politika parametrelerininhizmet düzeyi üzerindeki etkileri gözlemlemek için sistem farklı senaryolar altındasimüle edilmiş ve parametre kestirimi için yöntemler önerilmiştir. Son olarak,hastaneden alınan örnek data incelenmiş ve önerilen kestirim yöntemleri uygulanıpdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider the inventory control problem of medical supplies thatarises in a particular hospital environment. The items are stored in nursing stationsfrom where they are retrieved by the nurses and used for the needs of in-patients orout-patients. The nursing stations are replenished from a central warehouse. Items aremoved between the hospital?s central warehouse and the nursing stations by acapacitated porter cart. In the representative nursing station that we analyze, the needfor the medical supplies by the in-patients can arise at any time during day or night.It is possible to replenish the nursing stations during the day time on a continuousscale; however, this is not possible after-hours because the warehouse operates onlyduring regular working hours. For this particular setting, we propose a hybridinventory control policy which consists of a continuous review joint replenishmentpolicy to manage the day time demand and a periodic review policy to manage thenight time demand. The prior performance measure is set to satisfy the target servicelevels in the nursing stations. For a special case of the problem with a single item, wedevelop exact expressions to estimate the policy parameters. For the multi-item case,we analyze the impact of the policy parameters on the service level targets bysimulating a representative system under different scenarios. Finally, we analyze asample data collected from a nursing station and prescribe methods to determine thepolicy parameters.