Kanola (Brassica napus ssp. oleifera L.) çeşitlerinde sıra arası uzaklığın verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effect of different row spacing on the yield and yield components of rapeseed varietes
- Tez No: 268071
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Aydın ekolojik şartlarında farklı sıra aralıklarının kışlık kanola çeşitlerinde verim ve verim unsurları üzerine etkisini ortaya koyabilmek ve en uygun sıra aralığını saptamak amacıyla yapılmıştır.Deneme, 2008-2009 üretim sezonunda, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırmada dört kışlık kanola çeşidi (Licord, Oase, Californium, Orkan) ve üç farklı sıra aralığı (13, 26 ve 39 cm) denenmiştir. Çalışmada, tane verimi, bitki boyu, bitkideki yan dal sayısı, bitkideki harnup sayısı, harnuptaki tohum sayısı, bin tane ağırlığı ve yağ oranı özellikleri incelenmiştir.Çalışmada farklı sıra aralıklarının, bitki boyu, bitkideki yan dal sayısı, bitkideki harnup sayısı, harnuptaki tohum sayısı ve tohum verimi üzerine önemli etkisinin olduğu saptanmıştır.Tohum verimi yönünden en yüksek değer her dört çeşitte de 13 cm sıra aralığından elde edilirken; en düşük verim 39 cm sıra aralığından elde edilmiştir. Aydın koşulları için en uygun çeşitlerin ise ?Orkan ve Californium'' olduğu saptanmıştır.Anahtar Kelimeler : Kanola, bitki sıklığı, verim ve verim öğeleri, yağ oranı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different row spacing on the yield and yield components of winter sown rapeseed and optimum row spacing under the ecological conditions of Aydın Province, in Turkey.This study was carried in the Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture in 2008-2009 growing years in the study, four winter rapeseed cultivars (Licord, Oase, Californium, Orkan) and three row spacing (13 cm, 26 cm and 39 cm) were tested. Seed yield, plant height, number of lateral branches on the main stem, number of pods per plant, seed number per pod, thousand seed weight and crude oil ratio were examined.In the study, on the plant height, lateral branches number, pod number, seed number and seed yield were significantly effected by row spacing.The highest yield was obtained from 13 cm row spacing, while the lowest yield was obtained from 39 cm row spacing in all four cultivars. The best cultivars for Aydın conditions were Orkan and Californium.Key Words : Rapeseed, plant density, yield and yield components, oil rate.