Aydınlatma elemanlarının verimliliği ve enerji kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the illumination equipments effiency and effects on power quality
- Tez No: 268091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde günümüzde kullanılan aydınlatma elemanlarının verimliliği ve enerji kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada değişik aydınlatma elemanlarının aydınlık düzeyi ışıktan yalıtılmış karanlık bir odada ölçülmüş ve bulunan aydınlatma düzeyi değeri lambanın gücüne oranlanarak aydınlatma verimliliği hesaplanmıştır. Ayrıca bir güç analizatörü yardımı ile lambanın şebekeden çektiği akım dalga şekli incelenmiştir. Böylece lambaların enerji kalitesi üzerine olan etkileri de incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda aydınlatma verimlilikleri ve enerji kalitesi üzerine etkileri dikkate alınarak değişik ortamlar için uygun aydınlatma elemanları önerilmiştir.Anahtar Kelimeler : Aydınlatma, aydınlatma verimliliği, harmonik
Özet (Çeviri)
In this thesis efficiency of currently used lighting equipment and effect on the energy quality has been investigated. In the study, illumination level of the different illumination equipments has been measured in a room isolated from light sources. Measured value of the illumination level has been divided to lamb power and then efficiency of the illumination equipments has been calculated. In addition, current waveforms of the illumination equipments have been analyzed by using a commercial power analyzer. Therefore effects of the illumination equipments on the energy quality have been examined.As a result suitable illumination equipments has been suggested for different environment based on illumination efficiency and effects on energy quality.Key Words : Illumination, illumination efficiency, harmonic