Estimation of the formation temperature from the inlet and outlet mud temperatures while drilling geothermal formations
Jeotermal formasyon sondajları esnasındaki çamur giriş ve çıkış sıcaklıklarından formasyon sıcaklığının hesaplanması
- Tez No: 268221
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Jeotermal sondajlarda formasyon sıcaklığı; sondaj akışkanı, sondaj operasyonları ve ekipmanları gibi unsurları çamur sıcaklıkları aracılığıyla etkileyen önemli bir parametredir. Bu çalışmanın ana hedefi Germencik-Ömerbeyli jeotermal sahasındaki beş jeotermal kuyudaki formasyon sıcaklıklarının, sondaj esnasında elde edilen çamur giriş ve çıkış sıcaklık verileri kullanılarak hesaplanmasıdır. Bu amaçla, sondajın simüle edilmesi ve beş kuyudaki formasyon ve matkap sıcaklıklarının hesaplanması için bir kuyu termal simülatörü olan GTEMP kullanılmıştır. GTEMP'in formasyon ve matkap sıcaklık hesaplamaları ile çamur giriş ve çıkış saha sıcaklık verileri kullanılarak, beş kuyunun iki farklı durum için sıcaklık-derinlik grafikleri çizilmiştir. Durum 1'de soğutma kulesinin çamur sıcaklıkları üzerindeki etkisi ihmal edilirken, Durum 2'de bu etki hesaba katılmıştır. Son derinliğin formasyon sıcaklığının hesaplanmasında Durum 2 % 1,5-24,5 sapma ile Durum 1'in % 3,6-25,2 sapmasına göre daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Formation temperature is an important parameter in geothermal drilling since it affects all the components of the system such as drilling fluid, drilling operations and equipment through mud temperatures. The main objective of this study is to estimate the formation temperatures of five geothermal wells in Germencik-Ömerbeyli geothermal field by using inlet and outlet mud temperatures obtained during drilling. For this purpose, GTEMP, a wellbore thermal simulation model is used to simulate the process of drilling and to estimate the formation and bit temperatures of five wells. With the formation and bit temperature estimations of GTEMP and inlet and outlet mud temperature data from field; temperatures vs. depth graphs are plotted for five wells for two cases. In Case 1, cooling tower effect on mud temperatures is neglected whereas in Case 2 it is taken into account. For the estimation of formation temperature of the final depth, Case 2 showed better results with % 1,5-24,5 deviation compared to the % 3,6-25,2 deviation obtained in Case 1.