Land-cut versus landfill as an alternative for creating urban space on waterfronts
Kıyıda kent mekânı yaratımında alternatif bir yöntem: Kıyı doldurmaya karşı kıyı kazma
  1. Tez No: 268222
  2. Yazar: MURAT YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı su kenarı yerleşmelerinde kıyı yaratmada, kıyı kazmayı kıyı dolgusunun yerine mekânsal kalitenin arttırılması, kıyının uzatılarak kamu kullanımı ve yararının yükseltilmesi, su ekosistemi ve habitatını geliştirirken doğal afet risklerinin azaltılması ve alan ekonomisinin desteklenmesi yönlerinden alternatif bir kentsel tasarım aracı olarak ele almaktır.Bu fikrin gelişimi 2005 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından Eceabat, Çanakkale'de gerçekleştirilen bir stüdyo saha çalışmasına dayanmaktadır. Saha çalışması süresinde küçük bir ilçe olan Eceabat'ın su ile olan ilişkisinin dolgu yolu ile üretilmiş bir sahil yolu ve feribot iskelesi ile kesildiği gözlemlenmiştir. Bunun üzerine kent yaşamını su ile buluşturmanın yolları aranmış ve yapılan analizler sonrasında önerilen tasarım şemalarında Eceabat'ta kıyı kazma yöntemi kullanılarak yeni bir kıyının yaratılabilirliği değerlendirilmiştir.Bu çerçevede kıyı kazma yöntemi, Türkiye'de daha önce denenmemiş bir yaklaşım ile Kadıköy, İstanbul'da yer alan ve kent mekânı yaratma potansiyeli bulunan Kuşdili Çayırı ve Kuşdili Deresini kapsayan bir saha çalışması üzerinden detaylı bir biçimde değerlendirilmektedir.Analiz öncesinde, farklı coğrafyalardan insanların kıyıda nasıl yerleşmeler oluşturduklarını ve bu yerleşmelerin su ile beraber nasıl var olduklarını açıklamak için su kenarında yaşam olgusu çalışılmıştır.Alternatif bir yöntemin düşünülmesinin hangi açılardan gerekli olduğunu ortaya koyabilmek açısından kıyı doldurma sebepleri ve sorunsalı çeşitli örnekler üzerinden ele alınmıştır. Dolayısıyla, kıyı kenarında sorunlu mekânların yaratılmasına neden olan yasal ve yönetsel olgular da tartışılmıştır.Çalışmanın sonunda, çalışma alanının potansiyelleri çeşitli kentsel tasarım yaklaşımları üzerinden kıyı kazma yönteminin uygulanabilirliği referans alınarak çalışılmıştır. Bu nedenle çalışma alanının mekânsal analizi yapılmıştır. Tez çalışması sonunda kıyı kazmanın kıyı dolgusuna karşı kıyı kenarında kent mekânı geliştirmede mekânsal, sosyal ve ekonomik açılardan bir alternatif olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis is to evaluate the land-cut as an alternative urban design tool instead of landfill in the creation of shore in waterfront areas in terms of improving space quality, increasing the shoreline length for the use and benefit of public, decreasing the risks of natural disasters while increasing the marine ecosystem and habitat, and promoting the development of the land economy.The development of the idea dates back to an urban design studio study carried out in 2005 in Eceabat, Çanakkale by Middle East Technical University Urban Design Master Program. During the study, it was observed that the interaction of small town of Eceabat with water was partially blocked by a seaside road and a ferry port created by landfill. Therefore, the ways of integrating the town life with water was searched and in the design schemes proposed after the analyses, the possibility to create a new shore by land-cut method in Eceabat was evaluated.Within this framework, the possibility of using land-cut method is evaluated in a more detailed case study of Kuşdili Meadow and Kuşdili Stream (Kurbağalı Dere) located in Kadıköy, Istanbul where there is a potential to create urban space with an approach which has not been used so far in Turkey.Prior to the analysis, the life near waterside has been studied in order to clarify how people from different geographies developed settlements near waterside and how those settlements existed with water.The reasons and the problematic of landfill has been evaluated with specific examples in order to put forward from what aspects the use of an alternative method be considered is necessary. Therefore, the legal and administrative aspects which resulted in the creation of landfills as problematic spaces on the waterside have also been discussed.At the end of the study, the potentiality of the site has been studied to find out from various urban design aspects with a specific reference to the applicability of land-cut method. Therefore, the analysis of the site has been carried out. And the thesis has shown that land-cut may possibly be an alternative to landfill in the development of waterside urban spaces from various spatial, social, and economic aspects.