Multimedia messaging service ile etkileşimsiz navigasyon sistemi geliştirmek
Generating of noninteractive navigation system with multimedia messaging service
  1. Tez No: 268277
  2. Yazar: GÖKÇE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Harita kelimesi; karayolları haritaları veya atlaslar gibi, kara parçasının kâğıt üzerine izdüşümünün aktarılmasını hatırlatır. Fakat klasik basılı haritalar içerik olarak çok az veriye sahiptir. Ve günümüzde harita kavramı bu kavramı bu anlamdan uzaklaşmaktadır.Günümüzde ise haritalar teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişti ve değişti. Artık haritalar, kullanıcıya sadece ?nerede? sorusuna değil; ?neden, nasıl, ne zaman? gibi sorulara da cevap veren görselleştirilmiş, çoklu medya ve etkileşimli hale gelmiştir.Haritanın tarihsel süreç içerisinde teknoloji ile paralel büyümesi gayet doğal bir sonuçtur. İçinde bulunduğumuz çağa ayak uydurmak için ileri teknoloji ürünlerini kullanmaktayız. Bu teknolojilerin başında iletişim teknolojisi (GSM) vazgeçilmezimiz olmuştur. Mesleğimizin de bu iletişim teknolojisi alanındaki hak ettiği yeri alması gerekmektedir.Bu çalışma; mobil iletişim sistemlerinin incelenmesi, iletişim sistemlerindeki konumlama yöntemlerinin incelenmesi ve tez uygulaması olarak 3 ana başlık altında ve 15 ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The word of map reminds, motorway route maps or mapbooks which transferring a view of land piece to a paper. But classical printed maps includes very few data. And nowadays defining of map moves away from meaning.But now maps has improved and changed in parallel with technological improvements. From now on maps have come visualized, multiplied media and interaction not only answering the question where? But also answering the questions like Why? When? How?It is normal that map improved in parallel with technology in historical process. We use high technological products to keep up the age. In these high technological products GSM has been our indispensable. Also our profession should be in its right place in this communication technology.This working consisted of investigation of mobile communication systems, investigation of mobile communication systems? position methods and application of thesis. And also this thesis is formed by fifteen main parts under three main titles.